Kayseri Havaalanı (ASR)

Kayseri  Havaalanı (ASR)

Kayseri Havaalanı Hakkında

En ucuz Kayseri uçak bileti ile ulaştığınız Kayseri Havalimanı terminal binası 1998 yılından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Sivil ve askeri uçuşların gerçekleşmesine olanak tanıyan Kayseri Havalimanı terminal binası 2010 yılında yenilenmiştir. Yıllık 3 milyon yolcu ağırlama kapasitesine kavuşan terminal 11 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır. İç ve dış hat uçuşların yapılabildiği havaalanı; şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Otobüs ve taksiler ile kolay ulaşım sağlanan alanda 430 araçlık bir otopark da mevcuttur.  
T
uz gölü ile Fırat Nehri arasında yer alan Kayseri; en eski yerleşim yerlerinden biri. Antik çağlarda Kapadokya olarak adlandırılan bölgede İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Erciyes Dağı eteklerinde Kayseri Ovası’nda yükselen şehirde Hititler’den Osmanlılar’a kadar geçen dönemde farklı birçok uygarlığın etkileri görülmüştür. Anadolu’daki en büyük höyüğe ev sahipliği yapan şehir bu medeniyetlerden kalma eserler ile kültürel mirasını zenginleştirmiştir. Şehre düzenlenen uçak seferleri ve indirimli fiyatları neredennereye adresinde sorgulamanızı yaparak görüntüleyebilirsiniz. Osmanlı’nın şehre bıraktığı eserlerden biri olan Saat Kulesi; Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 1906 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından kesme taştan yaptırılmıştır. Dıştan kare planlı olarak görünen kulenin içi silindir şeklindedir. Şehir merkezinde bulunan bir diğer önemli eser ise Kayseri Kalesi. Roma İmparatoru 3. Gordian tarafından yaptırıldığı tahmin edilen kale; iç ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Şehirde yapılan kazılardan elde edilen tarihi eserler Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Asur, Roma ve Bizans döneminden kalma eserleri görebileceğiniz müze Pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını açıyor. En ucuz uçak biletleri ile seyahat ettiğiniz şehirde gidebileceğiniz diğer önemli yerler ise; Anadolu’nun ortasında yer alan Erciyes Dağı kayak sevenler tarafından çok iyi bilinen bir dağ. Erciyes dağında bulunan pistte özellikle bu spora yeni başlayanlar için kolay alışabilecekleri bir pist bulunmakta. Kış aylarında Kayseri’de bulunuyorsanız siz de Erciyes’de kayak yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. 

Eğer şehri ziyaretiniz yaz aylarına denk geldiyse de Erciyes Dağı’na tırmanış yaparak oksijen dolu havayı soluyabilir ve geniş Kayseri Ovası’nın seyrine doyabilirsiniz. Her mevsimde en ucuz uçak biletleri ile Kayseri’ye seyahat edebilirsiniz. Yeme içme için de alternatifler mevcut olan dağ yaz aylarında serinlemek için çokça tercih edilen bir yer. Dağa çıkmak için yaz-kış işletilen teleski hattını kullanabilirsiniz. Teleski yolculuğunuz süresince de Kayseri’yi yukarıdan seyretmenin zevkini çıkarabilirsiniz. Osmanlı’nın geleneksel alışveriş merkezleri olan kapalıçarşılara bir örnek Kayseri’de de bulunmaktadır. Osmanlıların yaptığı kapalıçarşılar içinde en büyük ikinci çarşı olan bu yerde; Kayseri’nin geleneksel el işlerini ve yöresel lezzetlerini satan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Şehirde hediyelik eşya almak için en ideal yerlerden birisidir. 

Kayseri’de ne yenilir? Kayseri dendiğinde akla elbette ilk olarak mantı gelir. Elde açılan hamurun kesilmesi ve içine kıymalı harç doldurulmasıyla hazırlanan mantıların boyutu ne kadar küçük olursa o kadar makbuldür. Hatta Kayseri’de mantının boyutuyla ilgili iddialı bir laf vardır bir kaşığa 40 tane sığmazsa o mantı olmamıştır diye. Üzerine eklenen sarımsaklı yoğurt ve salça sosuyla da mantının lezzetine lezzet katılır.  Et sevmiyorsanız da Pirov mantısı tam size göre. İçine peynir konulan bu mantı domates sosuyla servi edilir. Etin baharatlarla harmanlanan çemen ile sıvanmasının ardından uzun süre kurutulmasıyla elde edilen Pastırma Kayseri’nin simgelerinden biri. Özellikle sabah kahvaltısında yiyeceğiniz pastırmalı yumurta size bir lezzet şöleni yaşatacak. Kıymalı yağlama, toga çorbası, pehli, fırın ağzı, nevzine ve çenetli tatlısı şehre özgü yemeklerden bazıları. 

Kayseri'ya Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları 
AnadoluJet 
Atlasjet 
Pegasus 
SunExpress 
Lufthansa 

Kayseri Havaalanı (ASR) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Kayseri Havaalanı Kayseri uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Kayseri 74 TL
Erzurum - Kayseri 321 TL
Adıyaman - Kayseri 364 TL
Tokat - Kayseri 320 TL
Ankara - Kayseri 174 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Kayseri Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(352) 337 54 94 - 337 52 44
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
337 52 40
Faks:
0(352) 337 52 41
Adres:
Boztepe Mah. Mustafa Kemal Paşa Blv No:338, Yenimahalle/Kayseri
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Kayseri
Hizmete Giriş Yılı:
1998
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTAU
IATA:
ASR
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
22,000 m²
Coğrafik Koordinatları:
38°46`13"N, 35°29`43"E
Şehre Uzaklık:
5 km
Ulaşım:
Otobüs, Taksi
Otopark Kapasitesi:
430 araç

Kayseri Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
8,3 °C
açık
21 Şub Perşembe
az bulutlu
8,3 °C
az bulutlu
22 Şub Cuma
açık
7,4 °C
açık
23 Şub Cumartesi
hafif yağmur
8 °C
hafif yağmur
24 Şub Pazar
açık
6,9 °C
açık

Kayseri Havalimanı Ulaşım Haritası