Kars Havaalanı (KSY)

Kars Havaalanı (KSY)

Kars Havaalanı Hakkında

Kars uçak bileti ile gerçekleşen uçuşunuz Kars Havaalanında son bulur. Şehir merkezinden 6 km uzakta konumlandırılan havalimanına ulaşımda taksi, servis ve minibüsler kullanılmaktadır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği Kars Havalimanında; yolculara daha iyi hizmet sunulabilmesi için yeni bir terminal binasının inşası devam etmektedir.  

Doğu illeri arasında turizm potansiyeli ile farklı bir öneme sahip olan Kars; ülkenin en doğusunda bulunmaktadır. Karasal iklim etkilerinin en sert görüldüğü illerden biri olan Kars; ülkede kışların en soğuk geçtiği yerlerden birisidir. Kars hava durumu ile ilgili güncel bilgileri de sitemizde bulabilirsiniz. Yazların daha ılık ve serin yaşandığı şehir; Türkiye’de yer alan iller arasında en eski Türkçe ada sahip olan ildir. M.Ö. 130-127 yıllarında yöreye göç eden Karsak Türklerinden ismini alan şehirde tarih öncesi çağlardan beri yaşam izi olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Neredennereye adresinde şehre uçabileceğiniz firmaları ve sundukları avantajlı fiyatları bir arada görebilirsiniz. İndirimli uçak biletleri arasından seçiminizi yaptıktan sonra satın almanızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Kars’ın en bilinen ve çokça ziyaretçi çeken noktası Ani Harabeleridir. Binbir Kiliseli Şehir olarak anılan Ani; M.S. 8 ve 13. Yüzyıllarda inşa edilmiş olan yapılardan oluşmaktadır. 3 farklı uygarlığın izlerine rastlanan ören yeri şehir merkezinden 55 km uzaklıkta Ermenistan sınırına yakın bir konumda yer almaktadır. Şehre Ermeniler tarafından da kutsal değerler atfedilmektedir. Ortaçağ’dan beri önemli ve kutsal sayılan bir yer olarak Ani’den günümüze pek çok harabe kalmıştır. En uygun uçak biletleri ile şehre seyahat ederek görebileceğiniz başlıca diğer yerler ise şöyledir. 1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılsa da günümüzde bir kalıntı halinde olan Beylerbeyi Sarayı; Kars Kalesi yakınında iki katlı olarak inşa edilmiştir. 1579 yılında inşası tamamlanan sarayın Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kars’da günümüze ulaşabilen bir diğer saray ise Selçuklu Sarayıdır. Selçuklular tarafında kayalık bir zemin üzerine yapılan sarayın şuan sadece bir katı ayaktadır. Kars Kalesi çevresinde bulunan eserlerden biri de Havariler Kilisesi diğer adıyla Kümbet Camii olarak bilinen yapı. Dört yapraklı bir yonca şeklinde tasarlanıp inşa edilen kilise bölgenin Türkleşmesinden sonra camiye çevrilmiştir. Hristiyanlık dini için önemli olan 12 havari anısına yapılan kilise doğunun Ayasofya’sı olarak da anılmaktadır. Bir dönem müze olarak kullanılan yapıda Kars yöresinde yapılan kazılardan elde edilen eserler sergilenmekteydi. Kars Belediyesi tarafından tekrar müzeye çevrilmesi için girişimlerde bulunulan yapı; günümüzde camii işlevini devam ettirmektedir. Bagratlı Krallığı döneminde inşa edilen yapı şehre krallığın bıraktığı tek eser değildir. Büyük Katedral ( Fethiye Camii ) de Krallık döneminde Kars’ta inşa edilen kutsal mekanlardan biri. Kış turizmi için önemli bir merkez konumunda bulunan Sarıkamış; kayak merkezinde bulunan oteller ve 12 km mesafeye ulaşan 5 pisti ile kayak severleri ağırlıyor. Kış sezonunda yoğun olan otellere gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. 

Kars'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları 
Anadolu Jet 
Sun Express

Kars Havaalanı (KSY) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Kars Havaalanı Kars uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Kars 279 TL
Ankara - Kars 254 TL
Gaziantep - Kars 391 TL
Trabzon - Kars 393 TL
İzmir - Kars 395 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Kars Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(474) 213 56 67 - 213 56 68
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
213 56 67
Faks:
0(474) 213 56 91
Adres:
Karacaoren Koyu Kars Havaalani Girisi Merkez/Kars
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Kars
Hizmete Giriş Yılı:
1988
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCF
IATA:
KSY
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
35,946 m²
Coğrafik Koordinatları:
40°33`31"N, 43°05`56"E
Şehre Uzaklık:
6 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
1795m
VİP:
Var
Cafe Restoran:
Var
Otopark Kapasitesi:
380+60(VIP) araç

Kars Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
0 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
-0,8 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
0,1 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
açık
0,9 °C
açık
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-0,3 °C
hafif kar yağışlı

Kars Havalimanı Ulaşım Haritası