Kahramanmaraş Havaalanı (KCM)

Kahramanmaraş  Havaalanı (KCM)

Kahramanmaraş Havaalanı Hakkında

En ucuz Kahramanmaraş uçak bileti ile seyahat edilebilen Kahramanmaraş Havalimanı; şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1400 metrekareye yakın boyutlarda inşa edilmiş olan terminal; 1996 yılından beri hizmet vermektedir. Taksi ve dolmuşlarla ulaşımın kolayca sağlandığı alan; iç hat uçuşlar için kullanılmaktadır. Terminal binası içerisinde VIP salonu da bulunmaktadır. Kahramanmaraş Akdeniz ve karasal iklim özelliklerinin bir arada görüldüğü bir şehir. Bunda Akdeniz ve Doğu Anadolu arasında bir geçiş konumunda olmasının da etkisi var. Şehirde kışlar diğer Doğu illeri kadar sert geçmezken, yazlar da Akdeniz’deki iller kadar sıcak yaşanmaz. Kahramanmaraş hava durumu bakımından fazla sürpriz yaşatmayan bir şehirdir. Akarsular bakımından zengin kaynaklara sahip olan şehir; bölgede önemli bir turizm merkezi haline gelmektedir. Neredennereye üzerinden indirimli uçak biletleri ile şehre sefer düzenleyen firmaların bilgilerine ulaşabilir, biletinizi satın alabilirsiniz. 

Şehirde yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda edinilen bilgilere göre Kahramanmaraş’ta ilk çağlarda beri insan yaşamı olduğu anlaşılmıştır. İlk medeniyetlerin ortaya çıktığı bölge olarak bilinen Mezopotamya’yı Anadolu’ya bağlayan şehir; bu nedenle tarihte önemli kervan yollarına sahipti. Konumu ve bereketli toprakları nedeniyle pek çok devlet ve medeniyet şehirde varlık göstermiştir. Yurtiçi uçak bileti ile Kahramanmaraş’a gittiğinizde bu medeniyetlerden kalma eserleri ziyaret edebilirsiniz.  Mimari özellikleri ve işçiliği göz önüne alındığında; M.Ö. 1. veya 2. Yy’da inşa edildiği düşünülen Kahramanmaraş Kalesi şehir merkezinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Farklı zamanlarda bakımdan geçen kale dikdörtgen olarak planlanmıştır ve şuanda şehrin sembollerinden biri olarak kabul edilir. Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen Hurman Kalesi ise şehrin Afşin ilçesinde bulunmaktadır. Kayalık bir alanın tepesine inşa edilen kale içerisinde kilise ile barınakların yanı sıra yiyecek ve su depoları da yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’de de bahsi geçen Eshab-ı Kehf; daha çok bilinen adıyla Yedi Uyurlar Mağarasının Kahramanmaraş’da yer aldığına inanılır. 7 genç ve köpeklerinin 300 yıl uykuya yatırılıp daha sonra uyandırıldıkları ile ilgili mucize kutsal kitabın Kehf Suresi’nde anlatılmaktadır. Diğer dinlerde de bilinen ve kutsal sayılan bu hikayenin geçtiği yer olarak bilinen yere; Bizans döneminde 13. Yy’da bir kilise inşa edilmiştir. Şehirde Türk devletlerinin etkinlik göstermeye başlaması ile kilise camiye dönüştürülmüş ve yanına bir de kervansaray eklenmiştir. Afşin ilçesinde bulunan eser günümüzde Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Camii olarak bilinmektedir. Afşin ilçesi şehirde farklı dönemlerden kalmış değişik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İlçede bulunan ve Ulu Camii adıyla bilinen caminin; Danişmentliler zamanından kaldığı bilinmektedir. Osmanlı kültüründe önemli bir yere sahip olan Kapalıçarşılar; günümüzde de vazgeçilmez alışveriş merkezlerinden. Kahramanmaraş’da bulunan Kapalıçarşı Osmanlı tarihindeki en eski çarşılardan biri. Çarşı; ortasında bulunan dua kubbesi ile bedesten ve bakırcıların bulunduğu iki kısımdan oluşmaktadır. Çarşının hemen yanında bulunan Taş Han ise şehirde Dulkadiroğulları’ndan kalma bir yapı olarak bilinir. İki katlı ve kare avluya sahip olan bu yapıda şuan çeşitli dükkanlarda satılan yöresel ürünleri bulabilirsiniz. Elbistan Ulu Camii de şehirde bulunan en eski camilerden biri olarak Osmanlı devletinden kalma bir eserdir. 16. Yy’da Osmanlı’nın Elbistan’ı ele geçirmesinden sonra inşa edilmiştir. 

Kahramanmaraş’ta ne yenir? Tarhana ülkemizde her yörede yapılan ve sevilen bir çorbadır. Maraş’da yapılanı diğerlerinden ayıran en önemli özellik içinde kullanılan keçi yoğurdudur. Pişirilirken içine sarımsak da katılan bu çorba içerisindeki farklı bitki ve sebzeler ile bir şifa kaynağıdır adeta. Sakatat seviyorsanız Maraş Paçası tam size göre bir yemek. Un ve salçalı karışımla pişirilen kuzu paçaları; sirke ve sarımsak eşliğinde servis edilir. Maraş pilavı ve simitli köfte yörenin tanınmış diğer yemeklerinden. Dünyaca ünlü lezzeti ile dövme dondurma Kahramanmaraş’ın marka lezzeti. Dondurma; Ahir Dağı eteklerinde otlayan hayvanların sütünden ve yöreye has mahlep ile hazırlanmaktadır. Bu lezzetin günlük olarak ihracatı hemen hemen her ülkeye gerçekleştirilmektedir. Şehirde bulunduğunuz sürede bu eşsiz dondurmadan yemeyi ihmal etmemelisiniz.  

Kahramanmaraş'a Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları 
Anadolu Jet
Pegasus   

Kahramanmaraş Havaalanı (KCM) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Kahramanmaraş Havaalanı Kahramanmaraş uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Kahramanmaraş 114 TL
Bodrum - Kahramanmaraş 271 TL
Antalya - Kahramanmaraş 190 TL
Ankara - Kahramanmaraş 440 TL
İzmir - Kahramanmaraş 271 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Kahramanmaraş Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(344) 236 53 50 - 236 53 52
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
236 18 97
Faks:
0(344) 236 18 96
Adres:
Erkenez Mah. Kahramanmaraş
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Kahramanmaraş
Hizmete Giriş Yılı:
1996
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCN
IATA:
KCM
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
1,540 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°32`18"N, 36°57`07"E
Şehre Uzaklık:
5 km
Ulaşım:
Taksi
Yükseklik (AMSL):
1723 Ft (525 Mt)
VİP:
Var
Cafe Restoran:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
40 araç

Kahramanmaraş Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
hafif yağmur
10,2 °C
hafif yağmur
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
10,4 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
5 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
3,5 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif yağmur
8,1 °C
hafif yağmur

Kahramanmaraş Havalimanı Ulaşım Haritası