İstanbul Atatürk Havaalanı (IST)

İstanbul Atatürk Havaalanı (IST)

İstanbul Atatürk Havaalanı Hakkında

Dünya’nın ve Türkiye’nin her yerinden İstanbul uçak bileti satın alarak İstanbul’a ulaşmak mümkün. Şehir Dünya’da en çok seyahat edilen noktaların başında gelmekte. Türkiye’nin nüfus ve ekonomi açısından en büyük şehri olan İstanbul; iki kıtada birden toprak bulunduran nadir şehirlerden. İstanbul Boğazı üzerinde bulunan köprüleri ile de Avrupa ve Asya arasında kesintisiz bağlantı sağlayan tek şehir. İstanbul’a hava yolu ile ulaşım iki havalimanından sağlanmaktadır. Hemen şimdi Ankara İstanbul uçak bileti veya İzmir İstanbul uçak bileti alarak Ankara ve İzmir gibi büyük illerimizden İstanbul'a seyahat edebilirsiniz.
Şehrin Avrupa kıtası tarafında bulunan Atatürk Havalimanı ve Asya kıtası tarafında bulunan Sabiha Gökçen Havaalanı. Her iki havalimanından da yurt içi ve yurt dışı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. 1953 yılından beri hizmet vermekte olan Atatürk Havaalanı Türkiye’nin en büyük havaalanıdır. Şehir merkezinden 24 km uzaklıkta bulunan havaalanına ulaşım otobüsler, servisler ve metro ile kolayca sağlanmaktadır. İstanbul Yenikapı’dan binebileceğiniz metro hattı direkt olarak sizi Atatürk Havalimanı içine kolayca ulaştırmaktadır. Adana İstanbul uçak bileti ile Adana'dan da bu büyük şehrimize ulaşabilirsiniz.
Şehre dilediğiniz yerden en uygun uçak bileti ile seyahat ettiğinizde inişiniz bu alana gerçekleşecekse, alandan toplu taşıma araçları ile İstanbul içinde her noktaya ulaşabilirsiniz.
Bu iki havalimanı dışında İstanbul’da yapımı halen devam eden ve ismi henüz belirlenmeyen bir havalimanı daha olacak. Şehrin kuzey bölgesinde Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde bulunacak havalimanının; yıllık 150 milyonluk yolcu kapasitesine sahip olması öngörülüyor. 2018’de ilk etabının bitirilmesi planlanan projeyle eş zamanlı olarak kara yolu ve toplu ulaşım ağlarının da inşası sürdürülmektedir. Online uçak bileti aramanızı sitemizden yaparak sizin için en uygun seferleri listeleyebilirsiniz. Bunun için sitedeki arama kısmına bulunduğunuz şehri ve seyahat edeceğiniz şehir ile birlikte seyahat tarihiniz de ekleyerek sorgulamanızı yapmanız gerekli. Firmaların özel indirimlerle sundukları fiyatlara sahip seferler arasından dilediğinizi seçerek, biletinizi kolaylıkla satın alabilirsiniz. İstanbul Ankara uçak bileti veya İstanbul İzmir uçak bileti alarak Ankara ve İzmir'e bu şehirden geçiş yapabilirsiniz.
İstanbul’da nereler gezilir? Şehirde bulunurken hangi eserleri görebilirsiniz? Şehirde bulunduğunuz size yardımcı olabilecek bilgiler yazının devamında. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan şehir; tarih boyunca değişik adlarla anılmıştır. Şehrin bilinen ilk adı Byzantion’dur. Şehirde tarihi boyunca farklı dil, din ve ırktan insan bir arada yaşam sürmüştür. Bu kültür ve medeniyetlerin izleri şehrin her bölgesindeki eserlerde öne çıkmaktadır. İstanbul’un fethinin simgesi konumundaki Ayasofya Müzesi, Bizans İmparatorluğu döneminde şehre su sağlamak için yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, Osmanlı’nın ihtişamını gözler önüne seren Topkapı Sarayı ve Sultan Ahmet Camii. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu eserler Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet semtinde yer almaktadır. Bizans ve Osmanlı yönetiminde önemli bir konumda olan bu bölge; pek çok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul ziyaretiniz sırasında birbirlerine birkaç adım mesafede bulunan bu tarihi yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bölge içerisinde yer alan Alman Çeşmesi, hipodrom kalıntıları dikilitaşlar, Million taşı ( 4. Y.y’da inşa edilen ve İstanbul’u sıfır noktası kabul ederek, dünya şehirlerinin uzaklıklarının hesaplandığı anıt yapı ) kalıntılarını da görebilirsiniz. Bölgede bulunan otel ve restoranlarda Türk ve Dünya mutfağından pek çok lezzeti tadabilirsiniz. Ancak Sultanahmet’de bulunuyorsanız meşhur Sultanahmet köftesini yemeden gezinizi sonlandırmamalısınız. İstanbul’da bulunup da vapura binmemek olmaz. İki yaka arasında işleyen vapurlarda sıcacık çayınızı içerken; vapurların arkasına takılıp uçan martılara simit atmak. Eminönü’nde bulunan Mısır Çarşısı’ndan çeşit çeşit baharat ve lokumlardan almak. Kapalıçarşı’da kuyumcuları dolaşıp çarşı ortasındaki bedestende bir kahve içmek. Boğaz havası almak için sahile inmek. Emirgan Korusu’nda lale zamanı ( Özellikle Nisan ayı içerisinde ) fotoğraf çekmek. Beyoğlu İstiklal Caddesi boyunca yürümek ve ya 100 yıllık mazisi olan tramvaylarla yolculuk etmek; pasajlardan alışveriş yapmak. Bahar ve yaz döneminde adalara gitmek; faytonla gezinti yapmak. Şehirde mutlaka yapmanız gerekenler arasında. İstanbul Adana uçak bileti indirimli olarak sitemizde satılmaktadır. Adana'ya gidecek yolcular, yukarıdaki bilet sorgulama paneli ile fiyatları görerek biletlerini satın alabilirler.
İstanbul'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları Pegasus Onur Air Atlas Jet Emirates Lufthansa

İstanbul Atatürk Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(212) 465 30 00
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
465 32 53
Faks:
0(212) 465 32 64
Adres:
Yeşilköy Mh. 34149 İstanbul
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
İstanbul (Avrupa) -
Hizmete Giriş Yılı:
1953
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTBA
IATA:
IST
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
345,270 m²
Coğrafik Koordinatları:
40°58`34"N, 28°48`50"E
İşletmeci:
TAV
Şehre Uzaklık:
24 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi, Metro
Yükseklik (AMSL):
163 FT (49.75 M)
VİP:
Var
CİP:
Var
Kargo Terminali:
Var
Cafe Restoran:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
PTT:
Var

İstanbul Atatürk Havalimanı Ulaşım Haritası