Iğdır Havaalanı (IGD)

Iğdır Havaalanı (IGD)

Iğdır Havaalanı Hakkında

Iğdır uçak bileti sahibi olarak yolculuk etmek için öncelikle sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İç hat uçuşların gerçekleştirildiği Iğdır Havalimanı 2012 yılında açılarak hizmete girmiştir. Şehir merkezine 16 km mesafede bulunan havaalanına otobüs, minibüs ve taksi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en doğusunda yer alan havalimanı için THY tarafından 2014 yılında bir reklam filmi de hazırlanmıştır.
Efsaneler konu olan Ağrı Dağı’na komşu konumda bulunan Iğdır; geniş dağlık alanlara ve yüksek platolara sahip bir bölgede yer almaktadır. Jeolojik ve iklimsel özellikleri nedeniyle meyve ve pamuk ekimine olanak sağlayan topraklara sahip olan il; Doğu Anadolu şehirleri için de önemli bir üretici sayılmaktadır. İpek yolu üzerinde bulunan şehir Anadolu’ya giriş kapısı olmuş ve farklı devletlerin egemenliği altında bulunmuştur. Yapılan kazıların sonucunda Iğdır’da ilk çağlarda da yaşam olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Online uçak bileti satın alarak şehre seyahat edebilir ve tüm güzelliklerini görebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken sitemizin arama kısmına Iğdır’a seyahat edeceğiniz şehri ve tarihi ekleyerek sizin için en uygun seferleri sorgulamak. Bu seferler arasında seçiminizi yaptıktan sonra bilet satın almanızı kolayca tamamlayabilirsiniz. Iğdır’da görülecek yerler? Bölgede Urartular, Asurlar, Persler, Makedon, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletleri etkinlik göstermiştir. Iğdır ziyaretiniz sırasında bu medeniyetlere ait pek çok esere rastlayabilirsiniz. En ucuz uçak biletleri ile seyahat ettiğinizde şehirde ziyaret edebileceğiniz başlıcaları şöyle sıralanmaktadır.
Karakale Harabesi; Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Urartu döneminden kalan kale savunma amacıyla inşa edilmiştir. Ortaçağ’da yapılan kale; bölgedeki en eski yerleşim kalesi olma özelliğini taşır. 1986 yılında koruma altına alınmasına rağmen harabe halinde bir yapı olan Selçuklu Kervansarayı; halk arasında Harmandöven adıyla da anılmaktadır. Selçuklu dönemi eserlerinde çokça rastlanılan taş işleme sanatının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen kervansaray; Asmaköyü yolu üzerinde bulunmaktadır. M.Ö. 2. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Ahura Kenti; 1750 metre yükseklikte bulunan bir harabeler bütünüdür. Yakup vadisi üzerinde bulunan kentin konumu Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçlarına denk düşmektedir.  Şehirde bulunan Tuzluca Tuz Mağaraları; günde 60 tona yaklaşan tuz üretme kapasiteleri ile ülke için önemli bir kaynaktır. Tünellerde bulunan havanın solunum yollarına iyi geldiği söylenen mağaralar 55 dönümlük bir alan üzerine yayılmıştır. Bulunduğu alana ve alınan verime bakıldığında mağaraların Türkiye’ye 100 yıl tuz sağlayabilecek kapasiteye sahip olduğu varsayılmaktadır. Şehirdeki eski mezarlıklarda karşınıza çıkan koç başı şekli verilmiş mezar taşlarını görebilirsiniz. Bölgede hüküm süren ve önemli eserler bırakan Karamanoğulları’nın geleneklerinin bir ürünüdür bu taşlar. Genç yaşta ölen veya toplumda kahramanlıkları ile bilinen kişilerin mezar taşları bu şekilde yapılırmış. Orta Asya Türk kültüründe Karamanoğulları’ndan kalma bir adet olarak devam ettirilmektedir.
Iğdır’da ne yenir? Bozbaş yörenin en sevilen ve en çok tüketilen yemeği. Kuzu etine nohut ve değişik baharatların eşlik ettiği yemek özellikle çinko maşrapalarda pişiriliyor ve aynı şekilde servis ediliyor. Hörre kolayca hazırlanan ve doyurucu olması nedeniyle çokça tüketilen bir yiyecektir. Unun margarinle kavrulmasının ardından su eklenen yemek, iyice pişirilir ve üzerine tereyağı eklenerek servis edilir. Et yemekleri ve pilavlar Iğdır’da çok sevilir. Lepeli Ekşili Pilav; içinde kullanılan zerdeçal ile farklı bir lezzet sunuyor. Salça ile karıştırılan zerdeçal içinde pişirilen etler, ayrı bir yerde pişirilen pilav üzerine konularak servis yapılır. Katlet adı verilen köfte ve patlıcan reçeli yöreye has diğer lezzetler.  

Iğdır'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları Anadolu Jet   

Iğdır Havaalanı (IGD) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Iğdır Havaalanı Iğdır uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Iğdır 204 TL
İstanbul - Iğdır 299 TL
İzmir - Iğdır 327 TL
Adana - Iğdır 323 TL
Erzurum - Iğdır 323 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Iğdır Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(476) 278 6 003 - 5HAT
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
278 60 00
Faks:
0(476) 278 60 01
Adres:
Iğdır Havaalanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Iğdır
Hizmete Giriş Yılı:
2012
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCT
IATA:
IGD
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
3,500 m²
Coğrafik Koordinatları:
39°58`59"N, 43°51`59"E
Şehre Uzaklık:
16 km
Ulaşım:
Otobüs, Minibüs, Taksi.
Yükseklik (AMSL):
945 m
Otopark Kapasitesi:
75 araç

Iğdır Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
5,1 °C
açık
21 Şub Perşembe
az bulutlu
6,8 °C
az bulutlu
22 Şub Cuma
açık
5,1 °C
açık
23 Şub Cumartesi
açık
6,5 °C
açık
24 Şub Pazar
açık
6,5 °C
açık

Iğdır Havalimanı Ulaşım Haritası