Hatay Havaalanı (HTY)

Hatay  Havaalanı (HTY)

Hatay Havaalanı Hakkında

Online Hatay uçak bileti satın alarak Hatay’a seyahat etmek için ilk olarak sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemiz üzerinden yolculuğunuzda size yardımcı olacak farklı bilgilere de ulaşırsınız. Ülkenin en güneyinde bulunan Hatay Havalimanı 2007 yılından beri sivil uçuşlar için hizmet vermektedir. İskenderun’a 30, Antakya’ya 25 km uzaklıkta bulunan alandan; iç ve dış hat uçuşları gerçekleştirilmektedir. Açıldığı ilk yıl 140 bin yolcu ağırlayan havalimanının yolcu trafiği sürekli artmaktadır. Yolcuların daha rahat ulaşım sağlamaları için terminal binası 2011 yılında yenilenmiştir.
Bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay’ın tarihi M.Ö. 100 Bin’lere kadar uzanmaktadır. Şehri ziyaretiniz için uçak bileti alımınızı erkenden yaparak, firmaların kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Akdeniz’e açılan limanları ve Ortadoğu’ya geçişi kolaylaştıran yolları sayesinde Hatay; tarih boyunca yoğun göç alan bir kent olmuştur.
Üzerinde yaşayan medeniyetlere bereketli toprakları ve yumuşak iklimi ile ev sahipliği yapmıştır. Farklı dinleri benimseyen devletlerin hüküm sürdüğü şehir; tüm dinler için önemli bir merkez konumundadır. Hatay’ı ziyaretinizde bu medeniyetlerden kalma tarihi, dini ve kültürel eserlere pek çok yerde rastlayabilirsiniz. Hatay’da görmeniz gereken eserleri şöyle sıralayabiliriz. Uçak bileti sorgulama işleminizi neredennereye adresinde yaparak şehre sefer düzenleyen firmaları her zaman en uygun fiyatlarla görüntüleyebilirsiniz. Arama sonrası seyahat edeceğiniz seferi seçerek anında hızlı ve pratik bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz. Saint Pierre Kilisesi; Dünya’nın ilk Katolik kilisesi olarak bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan kilise ilk Hristiyanların gizli toplantılarda buluştukları bir yerdi.
Anadolu’da yapılan ilk cami de Hatay’da bulunmaktadır. Depremlerden zarar gören yapı pek çok kez yenileme ve iyileştirme çalışmasından geçmiştir. Habib-i Neccar Camisi olarak adlandırılan cami bu adı; içerisinde türbesi bulunan Antakyalı Habib-i Neccar’dan alır. Habib-i Neccar Hristiyanlık dinine ilk inananlardan ve şehit edilen ilk kişi olarak bilinmektedir. Camide ayrıca Hz. İsa’nın havarileri olan Yunus ve Yahya’nın da türbeleri bulunmaktadır. Titus Kaya Tüneli; Samandağ ilçesinde bulunan antik kenti sel baskınlarından korumak için açılan bir tüneldir. Kent içinde dağdan gelen derelerin oluşturduğu liman; sellerle taşma tehlikesi gösterince İmparator Vespasianus dağların delinerek bir tünel açılmasına karar vermiştir. Kenti ziyaretinizde tünelde bulunan kaya mezarlarını da görebilirsiniz.
Dünya’daki önemli mozaik ve para koleksiyonuna sahip müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi ( bir diğer adıyla Antakya Mozaik Müzesi ); şehir çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan eserleri sergilemektedir. Müzede görebileceğiniz eserler arasında; heykeller, mezarlar, süs eşyaları ve tabi ki çeşitli mozaikler bulunmakta. Mitolojik bir efsaneden adını alan Defne ( bölgede kullanılan diğer adı Harbiye ); Antakya’da bulunan bir antik kenttir. Çevresinde bulunan mesire alanında insanların vakit geçirdiği bölge; şelale ve yemyeşil ağaçları ile benzersiz bir doğal ortam sunmaktadır. Depremlerle yıkılan antik kentten ulaşılabilen fazla eser bulunmamaktadır. Ancak Defne efsanesi yüzyıllardır anlatılmaktadır. Zeus’un oğlu Apollon’un ırmak kenarında görerek aşık olduğu Daphne; onunla konuşmak isteyen Apollon’dan kaçar ve daha fazla kaçamayacağını anladığı anda toprak anaya bir dua eder. Bu duanın ardından genç kız ağaca dönüşür ve bu ağaca Daphne, bizdeki söylenişiyle Defne Ağacı adı verilir.
Hatay künefesi ile meşhurdur. Tel kadayıfın arasına konulan tuzsuz peynir ve üzerine dökülen şerbet ile en lezzetli künefeleri Hatay’da her tatlıcıda ve lokantada afiyetle yiyebilirsiniz. Hatay’da tatmanız gereken diğer lezzetler ise şöyle; küflü çökelek, pirzolalı yaprak sarması, tuzlama tavuk, ağızlı kadayıf ve kağıt kebabı.

Hatay'a Giden Uçak Firmaları Türk Hava Yolları
Anadolu Jet
P
egasus
Bora Jet

Hatay Havaalanı (HTY) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Hatay Havaalanı Hatay uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Hatay 164 TL
İzmir - Hatay 232 TL
Ankara - Hatay 64 TL
Antalya - Hatay 269 TL
Kütahya - Hatay 458 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Hatay Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(326) 235 13 00 (4 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
235 13 10
Faks:
0(326) 235 13 09
Adres:
Aşağıoba Köyü, 31000 Hatay
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Hatay
Hizmete Giriş Yılı:
2007
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTDA
IATA:
HTY
Trafik Tipi:
İç Hat/Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
43,688 m²
Coğrafik Koordinatları:
36°22`20"N, 36°17`55"E
Şehre Uzaklık:
25 km
Otopark Kapasitesi:
300 araç

Hatay Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
hafif yağmur
15,1 °C
hafif yağmur
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
14,5 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
13,9 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
orta şiddetli yağmur
12,7 °C
orta şiddetli yağmur
24 Şub Pazar
hafif yağmur
13,8 °C
hafif yağmur

Hatay Havalimanı Ulaşım Haritası