Gaziantep Havaalanı (GZT)

Gaziantep Havaalanı (GZT)

Gaziantep Havaalanı Hakkında

Gaziantep’e farklı firmaların düzenledikleri seferler ile en ucuz Gaziantep uçak bileti sahibi olarak yolculuk etmeniz mümkün. Gaziantep Havaalanı 1976 yılında açılmış ve iç-dış hat uçuşlara olanak tanıyan bir havalimanıdır. Yıllık 4 milyon yolcunun yararlanabileceği şekilde tasarlanan terminal binasından hizmet vermektedir. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan Gaziantep Havalimanı’na ulaşım; otobüs, servis ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.  Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan şehir; günümüzde güçlü ekonomisi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ön plana çıkmaktadır. Tarihteki ilk uygarlıkların ortaya çıktığı Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunan Gaziantep; bereketli bir coğrafyada bulunmanın avantajlarını kullanmaktadır. Bölgedeki önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biri olarak önemi her geçen gün artan şehir; üzerinde varlık sürdürmüş medeniyetlerin miraslarına da sahip çıkmaktadır. 

Online uçak bileti alımınızı sitemiz üzerinden yaparak şehre cazip fiyatlar ile ulaşabilirsiniz. Şehrin en önemli müzesi Zeugma Mozaik Müzesidir. Gaziantep çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği müzede; Antik çağlarda kullanılan mozaik süslemeler sayesinde dönemle ilgili ipuçları yakalayabilirsiniz. Müzeyi gezerken elektronik rehber sayesinde mozaikler hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Çingene Kız mozaiği sembol olmuş bir eser olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır. Müzede bulunan hediyelik eşyalar kısmında bu mozaik desenine ve farklı desenlere sahip birçok eşya bulabilirsiniz. Ayrıca daha fazla mozaiği görmek için Gaziantep Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Neredennereye adresinde her zaman en uygun uçak bileti kampanyalarını görebilir ve güvenli ödeme sistemi sayesinde rahatça bilet alımı yapabilirsiniz. Sular altında kalan bir şehrin son temsilcisi olarak Rum Kalesi ziyaretçilerini bekliyor. Bir kısmı Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin nicesi burada sular altında. Tekneler vasıtasıyla dolaşabileceğiniz kalıntılar; Hz. İsa’nın havarisi Johannes tarafından incilin çoğaltıldığı yer olarak biliniyor. Şehrin en eski camisinin Hz. Ömer soyundan gelen Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ömereyn Camisi olarak adlandırıla cami; 1210 yılında tamir geçirmiştir. Halk arasındaki inanışa göre cami her sene tabana doğru çökmektedir ve cami tamamen toprağa gömüldüğünde kıyamet kopacaktır.  Anadolu’nun en eski yer altı tapınağının bulunduğu Dülük Antik Kenti; Hititler için önemli bir dini merkez niteliği taşıyordu. Gaziantep merkezinden 11 km uzaklıkta bulunan Dülük’ü ziyaretinizde; ilk çağlarda yaşayan insanların kullandıkları günlük eşyaları görebilir, bölgede bulunan mağaraları gezebilirsiniz. Geziniz sonrasında Dülükbaba Mesire Alanı yorgunluk atmak için ideal bir yer.  

Gaziantep denince akla ilk önce baklava ve Antep kebabı gelir. Patlıcan, domates ve biberle lezzetine lezzet katılan bu yemeği şehirde pek çok yerde yiyebilirsiniz. Yörede yetişen fıstıklarla hazırlanan çıtır çıtır baklava adeta Gaziantep’in simgesidir. Kat kat açılan incecik hamurun arasına konulan fıstıklar ile lezzetlendirilen tatlı, pişirildikten sonra üzerine dökülen şerbet ile bir ziyafete dönüşür. Şehir’de tatmanız gereken diğer lezzetler. Katmer, iç harcında soğan yerine sarımsak kullanılan Antep lahmacunu, keme kebabı, firik pilavı, sini köftesi, maş salatası ve yuvarlama.
Gaziantep'e Giden Uçak Firmaları

THY Anadolu Jet Pegasus Atlas Jet Onur Air Sun Express Lufthansa Bora Jet

Gaziantep Havaalanı (GZT) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Gaziantep Havaalanı Gaziantep uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Gaziantep 74 TL
Ankara - Gaziantep 74 TL
Nevşehir - Gaziantep 224 TL
Kütahya - Gaziantep 268 TL
Denizli - Gaziantep 223 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Gaziantep Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(342) 582 10 21
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
582 10 10
Faks:
0(342) 582 10 11
Adres:
Gaziantep Havaalanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Gaziantep
Hizmete Giriş Yılı:
1976
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTAJ
IATA:
GZT
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
22,790 m²
Coğrafik Koordinatları:
36°56`52"N, 37°28`44"E
Şehre Uzaklık:
20 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
2315FT(705,6M)
VİP:
Var
CİP:
Var
Kargo Terminali:
Var
Cafe Restoran:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
520 araç

Gaziantep Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
az bulutlu
6 °C
az bulutlu
17 Şub Pazar
açık
9 °C
açık
18 Şub Pazartesi
hafif yağmur
7,7 °C
hafif yağmur
19 Şub Salı
açık
11,1 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
12 °C
açık

Gaziantep Havalimanı Ulaşım Haritası