Erzurum Havaalanı (ERZ)

Erzurum Havaalanı (ERZ)

Erzurum Havaalanı Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili konumundaki Erzurum’a en ucuz Erzurum uçak bileti ile yolculuk yaptığınızda inişinizi Erzurum Havalimanına gerçekleştirirsiniz. Otobüs, servis ve taksilerle ulaşım sağlanan havaalanı; şehir merkezinin 13 km uzağında yer almaktadır. 650 araçlık otoparka sahip olan alandan araç kiralama yapmanız da mümkün. Erzurum coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca değişik medeniyetlerin etkisinde kalmıştır. Toprakları üzerinde pek çok savaş yaşanmış, yeni devletler kurulmuş ve yıkılmıştır. Şehirde yapılan Erzurum Kongresi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin de temelleri atılmıştır. Şehir bu nedenlerle birçok tarihi yapıya ve esere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Erzurum ve Ankara Erzurum uçak biletleri için doğru adrestesiniz!
Online uçak bileti alımınızı sitemizden yaparak şehre seyahat edebilirsiniz. Yolculuk tarihinizle birlikte aramanızı yaparsanız size en uygun seferleri görüntülersiniz. Bu seferler arasından seçiminizi yaparak bilet alımınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. 13. Yy’da yapıldığı tahmin edilen Çifte Minareli Medrese Erzurum şehrinin sembollerinden. Yapıda herhangi bir kitabe bulunmadığından hakkında kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Ancak mimari üslubuna bakıldığında Selçuklular veya İlhanlılar döneminde yapıldığı varsayılmaktadır. Medrese Hatuniye Medresesi olarak da bilinir. Bunun nedeni medreseyi yaptıranların, Sultan Alaattin Keykubat'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun olabileceği düşüncesidir. Çifte Minareli Medrese’nin hemen yakınında bulunan Ulu Camii ise Anadolu’daki en eski camilerden birisidir. Saltukluların şehre bıraktığı eserlerden biri olan cami; geçirdiği onarımlarla özgün halinden uzaklaşsa da hala çokça ziyaret edilen bir yer. Erzurum’a en uygun uçak bileti sahibi olarak seyahat ettiğinizde kendinizi zengin kültürel mirasa sahip bir şehirde bulursunuz. Selçuklular zamanında yapılan Yakutiye Medresesi; burgu desenli çini işlemeleriyle Selçuklu mimarisinin inceliğini ortaya koyuyor. 1310 yılında yapılan medrese aradan geçen yüzlerce yıla rağmen ilk günkü güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Türk devletlerinin Erzurum’a bıraktıkları bir başka eser ise Saat Kulesi’dir. İç Kale Camisine minare olarak inşa edilen kule 1174 yılında Saltuklular döneminde yaptırılmıştır. Kırmızı tuğladan yapılmış olan camide Arapça bir kitabe bulunmaktadır. Üç Kümbetler Erzurum’da bulunan en eski anıt mezarlardan. En büyüğünün Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir. Ancak diğer iki mezar hakkında ulaşılan bir bilgi yoktur. Peri bacaları dendiğinde pek çoğumuzun aklına Nevşehir’deki Kapadokya bölgesi gelir. Ancak Erzurum’da da bu doğal oluşumlara rastlamak mümkün. Narman ilçesinde bulunan peri bacaları bir doğa harikası olarak görmeniz gereken yerlerden. Tortum Şelalesi ise Erzurum’un doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Dünya’nın en yüksek üçüncü şelalesi olan Tortum Şelalesi; 48 metre yükseklik ve 22 metre genişliğe sahip. Şelalenin muhteşem manzarası eşliğinde piknik yapmak için de çevrede dinlenme alanları bulunmakta. Erzurum kış turizmi için önemli merkezlerden biri. Yapılan yatırımlarla şehir Avrupa’daki önemli kayak merkezleri arasına girmeye aday. Şehrin eteklerinde kurulduğu Palandöken Dağı her sene yerli ve yabancı turistleri konforlu tesislerinde ağırlıyor. Özellikle sömestr dönemlerinde yüksek yoğunluk yaşanan merkezde konaklamak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.
Erzurum’da bulunduğunuz sırada tatmanız gereken pek çok yöresel yemek var. Ayran aşı adı verilen çorba; yörenin en meşhurlarından. Genellikle özel günlerde yapılan çorba bakır kaseler içinde servis edilir. İçerisinde buğday, yoğurt ve küçük köftelerin bulunduğu çorba daha çok sulu bir yemeğe benzemektedir. Cağ kebabı ise Erzurum’un en tanınan lezzeti. Kebap keçi veya kuzu etinden yapılır. Önceden terbiye edilen et; yatık bir şişte odun ateşinde pişirilir. Kadayıf dolması Erzurum’un en sevilen tatlısı. İçerisine ceviz konularak kızartılan tatlının üzerine eklenen şerbet ile lezzetine lezzet katılır. Erzurum’da bu tatlıyı bulabileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır. Bunlar dışında şehirdeyken; Den köfte, lalanga, kete ve Tatar böreğini de denemelisiniz. Erzurum dışında Ankara Adana uçak bileti ve İstanbul Adana uçak bileti de alabilirsiniz.

Erzurum'a Giden Uçak Firmaları

THY

Anadolu Jet

Pegasus

Erzurum Havaalanı (ERZ) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Erzurum Havaalanı Erzurum uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Erzurum 104 TL
İzmir - Erzurum 232 TL
İstanbul - Erzurum 104 TL
Antalya - Erzurum 232 TL
Bodrum - Erzurum 269 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Erzurum Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(442) 327 28 35 (5 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
327 28 40
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
327 28 24
Faks:
0(442) 327 28 34
Adres:
Erzurum Devlet Hava Meydanları, 25060 Erzurum
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Erzurum
Hizmete Giriş Yılı:
1966
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTCE
IATA:
ERZ
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
12,950 m²
Coğrafik Koordinatları:
39°57`19"N, 41°10`09"E
Şehre Uzaklık:
13 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi, Rent a car
Yükseklik (AMSL):
1757 m (5764 ft)
VİP:
Var
CİP:
Var
Cafe Restoran:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
650 araç

Erzurum Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
2,4 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
-2,5 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
-0,7 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
0,8 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
0 °C
hafif kar yağışlı

Erzurum Havalimanı Ulaşım Haritası