Erzincan Havaalanı (ERC)

Erzincan Havaalanı (ERC)

Erzincan Havaalanı Hakkında

Erzincan uçak bileti sorgulama ile sitemizde en uygun fiyatları bulabileceğiniz Erzincan Havalimanı’ndan şuan için sadece yurt içi uçuşlar yapılmaktadır. Yıllık 3,5 milyona yakın yolcuyu ağırlayabilen Erzincan Havalimanı; 1988 yılında sivil hava trafiğine açılmıştır. Günümüzde havaalanından hem askeri hem de sivil uçuşlar gerçekleştirilmeye devam etmektedir. 2011 yılından beri yolcuların yeni terminal binasından yararlandığı Erzincan Havaalanı; şehre 9 km mesafede yer alıyor. Havalimanına ulaşım servis, taksi ve dolmuşlarla sağlanıyor. Erzincan dışında Adana Ankara veya İzmir Ankara uçak bileti de satın alabilirsiniz.
Erzincan’a tüm şehirlerden direkt ve ya aktarmalı uçuşlarla seyahat edebilirsiniz. Karasal iklim özellikleri görülen şehirde; diğer Doğu Bölgesi illerine oranla daha uzun ve sıcak yaz mevsimleri yaşanmaktadır. Şehri ziyaretiniz öncesinde güncel  Erzincan hava durumu bilgilerine göz atarak yola çıkmanızda fayda var. Bu bilgiyi ve en ucuz uçak biletleri avantajlarını neredennereye’de bulabilirsiniz. 
Erzincan’da gezilebilecek yerler? Anadolu’daki tüm şehirler gibi Erzincan’da farklı dönemlerde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İpek yolu üzerinde bulunması şehri tarih boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi konumunda tutmuştur. M.Ö.1050’li yıllarda Hitit ve Urartu Devletleri’ne ait kalıntılar bulunsa da şehrin yaşı tam olarak bilinmemektedir. Tarihi, doğal, kültürel açılardan zengin bir coğrafyada bulunan şehirde ziyaret edilmesi gereken pek çok yer bulunmakta. Online uçak bileti satın alarak şehre seyahat edebilir ve tüm bu eserleri yerinde görebilirsiniz. Urartulardan kalma antik kent Altıntepe Ören Yeri bunların başında. Şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan antik kent içerisinde; saray, tapınak, mezarlık gibi kalıntıları barındırıyor. Kazı alanından çıkarılan eserler ve eşyalar ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Hitit – Urartu döneminden kalma bir diğer eser ise Kemah Kalesi. Dünya’daki sayılı doğal kalelerden biri olan Kemah Kalesi; ilçe merkezinin üst kısmında bulunmaktadır. 80 metrelik yüksekliğe sahip kale; 8 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bölgede hüküm sürmüş Saltukoğlu Beyliği’nin hükümdarı Mama Hatun’un kendi adına yaptırdığı kervansaray; Erzincan’ın önemli değerlerindendir. Tarihteki güçlü kadın hükümdarlardan biri olan Mama Hatun’un türbesi de kervansaray içinde bulunmaktadır.
Ayrıca kervansaray içinde hamam ve mescit de yer almaktadır. Orta Çağ Türk mimarisin en önemli eserlerinden biri sayılan yapı Tercan ilçesindedir. Doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Erzincan’da Girlevik Şelalesi görmeniz gereken bir yer. Şelale etrafında piknik yapabilir ve ya çevrede bulunan lokantalarda alabalık ziyafeti çekebilirsiniz. Tabi ki kayaların üzerinden parça parça akan şelale manzarası eşliğinde. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan Ekşisu kaplıcaları da Erzincan’da bulunmaktadır. Su banyosu olarak kullanılan kaplıca suyu 33 derece sıcaklıktadır. Romatizma, cilt, damar sertliği ve kalp rahatsızlıklarında iyileştirici etkileri vardır. Bölgeden çıkan maden suyunun da içildiğinde bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. 

Erzincan mutfağında hamur işleri oldukça geniş yer tutmaktadır. Sırın adı verilen yemek yufka halinde açılan hamurların; saclarda pişirilmesiyle yapılır. Pişirilen yufkaların arasına pekmez konur ve bu yufkalar rulo haline getirilerek tepsiye dizilir. Üzerlerine tekrar pekmez ve tereyağı dökülür. Erzincan ketesi de yörede çokça tüketilen bir lezzettir. Genellikle sade olarak pişirilen ketelerin tahinli ve cevizli çeşitleri de vardır. Kuru kayısıyla hazırlanan gasefe de hafif bir tatlı seçeneği olarak Erzincan mutfağında karşımıza çıkıyor. Erzincan’dan eliniz boş dönmek istemiyorsanız yöresel ürünler ilk seçeneğiniz olmalı. El işi bakır ürünleri şehirde sıkça görebilirsiniz. Süs eşyaları, tepsiler, vazolar güzel hediyelik seçenekleri olabilir. Nefis Erzincan tulumu ve tava leblebisi de mutlaka almanız gereken lezzetleridir. Ankara İstanbul uçak bileti ve İzmir İstanbul uçak bileti alımları da NeredenNereye.com'da!

Erzincan'a Giden Uçak Firmaları

THY

Anadolu Jet

Pegasus

Onur Air

Sun Express

Erzincan Havaalanı (ERC) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Erzincan Havaalanı Erzincan uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Erzincan 74 TL
Adana - Erzincan 186 TL
İstanbul - Erzincan 114 TL
İzmir - Erzincan 280 TL
Erzurum - Erzincan 307 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Erzincan Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(446) 226 21 06-07-08-09 (4 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
226 21 03
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
226 21 06 (1024)
Faks:
0(446) 226 21 05
Adres:
Yoğurtlu Bld. Erzincan Havaalanı Merkez/Erzincan
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Erzincan
Hizmete Giriş Yılı:
1988
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTCD
IATA:
ERC
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
31,276 m²
Coğrafik Koordinatları:
39°42`47"N, 39°31`14"E
Şehre Uzaklık:
9 km
Ulaşım:
Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
3783 FT (1153 M)
VİP:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
PTT:
Var
Otopark Kapasitesi:
350 araç

Erzincan Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
az bulutlu
2 °C
az bulutlu
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-4,9 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
-1,2 °C
açık
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
-0,9 °C
hafif kar yağışlı
20 Şub Çarşamba
açık
4,9 °C
açık

Erzincan Havalimanı Ulaşım Haritası