scorecardresearch

Elazığ Havaalanı (EZS)

Elazığ  Havaalanı (EZS)

Elazığ Havaalanı Hakkında

En uygun Elazığ uçak bileti sahibi olarak Elazığ’a direkt ve aktarmalı uçuşlar ile seyahat edebilirsiniz. 1940 yılında askeri uçuşlar için hizmete sokulan Elazığ Havalimanı; 1960 yılı itibariyle de sivil uçuşlara açılmıştır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanı; şehir merkezine 12 km mesafededir. Alana ulaşım otobüs, servis ve taksilerle sağlanmaktadır. Ayrıca alanda araç kiralama hizmeti sunan ofisler de bulunmaktadır. 2012 yılında tamamlanan yenileme ve geliştirme çalışmaları; artan yolcu yoğunluğu nedeniyle terminal ve pistlerin iyileştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çünkü Elazığ Havalimanı Tunceli şehrine de hizmet vermektedir. Şu an için havalimanı bulunmayan Tunceli’ye Elazığ Havaalanından kalkan özel servislerle ulaşabilirsiniz. Havalimanına 160 km uzaklıkta bulunan şehre yolculuk birkaç saat içinde tamamlanmaktadır. Online uçak bileti alımınızı sitemizden yaparak her iki şehre de yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz tarih için sorgulamanızı yaptıktan sonra, sefer seçerek bilet alımınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Elazığ karasal iklimin hakim olduğu bir şehirdir. Bu nedenle kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak yaşanır. Ancak il çevresinde bulunan baraj gölleri iklim özelliklerinde ufak değişikliklere neden olmaktadır. Elazığ hava durumu ile ilgili güncel bilgilere de sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. İstanbul Elazığ veya Ankara Elazığ uçak biletleri alarak Elazığ'a kısa sürede ulaşabilirsiniz.
Şehir içi ulaşımda kara taşıtlarının oranı büyük olsa da;Keban Barajı üzerinde işleyen feribotlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe belediyeleri tarafından işletilen hatlar şöyle; Elazığ- Pertek,Elazığ- Çemişgezek ve Elazığ- Ağın. Üzüm bağları ve meyve bahçelerinin geniş yer tuttuğu Tunceli; bu bakımdan bölge için önemli bir kaynak ve ticaret merkezi. Taze meyvelerden satın almak için en iyi adres ise Kent Çarşısı. M.Ö. 20. Y.y.’da kurulan Harput kenti içinde yer alan Elazığ uzun yıllar Harput adıyla anılmıştır.Günümüz Türkçesi’nde Harput, taş kale anlamını taşmaktadır. Elazığ’da antik kent Harput’un kalıntıları da bulunmaktadır.Urartular tarafından inşa edilen Harput Kalesi şehirde görülmesi gereken yerlerden. Halk arasında Süt Kalesi olarak da bilinen kaleye böyle denmesinin sebebi; yapımında kullanılan harca su yerine süt katılmış olması. Kalenin yapıldığı dönemlerde yaşanan su kıtlığından dolayı bu şekilde yapıldığı düşünülmektedir. Elazığ toprakları içinde gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler; Elazığ Arkeoloji Müzesi’nde tarih meraklılarının ilgisine sunulmaktadır. Müzede daha çok Keban Barajının inşası sırasında yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik eserler bulunmaktadır. Kentin en eski camisi Ulu Camii’dir. Artuklular tarafından yaptırıldığı bilinen camide; İran, Selçuklu ve Anadolu mimari özellikleri görülmektedir. 

Elazığ’a ucuz uçak bileti ile gidip de zengin çeşitlilikte yöresel yemekleri yemeden dönmek olmaz.Harput köftesi şehrin en meşhur yemeklerinden. Genelde alışık olduğumuz köftelerden biraz farklı çünkü içinde et olmadan hazırlanıyor. Bulgur, salça, soğan ve reyhan köftenin ana malzemeleri. Et yemekten hoşlanmayanlar için sağlıklı ve leziz bir yemek seçeneği. Et severler içinse kaburga dolması sofralarda yerini alıyor Elazığ’da. Yemeği tatlıyla sonlandırmak içinse pestil kavurması tercih edilebilir. Bu lezzetler dışında kara kavurma, ayranlı çorba, peynirli ekmek denemeniz gerekenler arasındadır. Elazığ dışında İstanbul Adana veya İzmir Adana uçak bileti de alarak Adana'ya da en uygun fiyatlarla gidebilirsiniz.

Elazığ Havaalanı hakkında detaylı bilgi edinmek ve Elazığ uçak bileti almak için tıklayın!
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Elazığ 84 TL
İstanbul - Elazığ 189 TL
Antalya - Elazığ 232 TL
İzmir - Elazığ 232 TL
Samsun - Elazığ 225 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Elazığ Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(424) 255 14 10 (5 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
255 57 57
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
2551494 (TLF/FAKS)
Faks:
0(424) 255 57 58
Adres:
Yazıkonak/Elazığ
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Elazığ
Hizmete Giriş Yılı:
1940
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTCA
IATA:
EZS
Trafik Tipi:
İç-Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
16,400 m²
Coğrafik Koordinatları:
38°35`51.55`N, 39°16`53,28"E
Şehre Uzaklık:
12 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi, Rent A Car
Yükseklik (AMSL):
2927 FT (892m)
VİP:
Var
Cafe Restoran:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var

Elazığ Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

23 Eki Pazartesi
açık
23 °C
açık
24 Eki Salı
açık
19,4 °C
açık
25 Eki Çarşamba
açık
19,7 °C
açık
26 Eki Perşembe
hafif yağmur
13,6 °C
hafif yağmur
27 Eki Cuma
hafif yağmur
18,9 °C
hafif yağmur

Elazığ Havalimanı Ulaşım Haritası