Diyarbakır Havaalanı (DIY)

Diyarbakır  Havaalanı (DIY)

Diyarbakır Havaalanı Hakkında

Diyarbakır’a her gün en ucuz Diyarbakır uçak bileti ile seyahat edebilirsiniz. Ankara ve İstanbul’dan gerçekleşen direkt uçuşlarda ilk durağınız; şehir merkezinin sadece 6 km uzağında bulunan Diyarbakır Havaalanı. Havalimanına ulaşım otobüs, servis ve taksiler aracılığı ile kolayca sağlanmakta.1952 yılından beri açık olan Diyarbakır Havalimanı askeri ve sivil uçuşlara olanak tanımaktadır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanına diğer şehirlerden aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. İstanbul Diyarbakır ve Ankara Diyarbakır uçak bileti alımlarınız için NeredenNereye.com yanıbaşınızda!
Anadolu ve Mezopotamya arasında bir geçiş yolu konumunda bulunan Diyarbakır; tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve farklı devletlerin hükmü altına girmiştir. Asurlular, Persler, Bizanslılar ve Osmanlı şehre ayak izi bırakmış medeniyetlerdendir. Diyarbakır bu nedenle sayısız tarihi esere ve kültürel kalıntıya sahiptir.Sitemizden satın aldığınız indirimli uçak biletleri ile şehre seyahat ederek,tüm bu eserleri yerinde görebilirsiniz. Şehrin simgesi durumundaki surlar aynı zamanda Dünya’nın en eski surları arasındadır.M.S. 346 yılında yapıldığı bilinen Diyarbakır surlarına kuş bakışı bakıldığında kalkan balığını andıran bir şekil görülmektedir. Dünya’da büyüklüğü ve yüksekliği ile ilk sırada bulunan surlar, uzunluk bakımından ise Çin Seddi’nden sonra ikinci sırada yer almaktadır.İpek yolu üzerinde bulunan kent her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Surların inşa ediliş amacı ticaretin yoğun olarak yapıldığı kente giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasıdır. Diyarbakır’da gezilecek yerler? Kaleler, camiler ve kiliseler şehirde bulunan diğer tarihi ve kültürel eserler.Diyarbakır’da bulunduğunuz sürede ziyaret edebileceğiniz bu yerleri şöyle sıralayabiliriz.  Asur Kalesi, Diyarbakır Ulu Camii, Nebi Camii ve Parlı Safa Camii, Latifiye Medresesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi ve Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi. 
Uçak bileti sorgulama işleminizi neredennereye adresinde yaparak şehre düzenlenen seferleri ve bilet fiyatlarını bir arada görebilirsiniz. Seçiminizi yaparak bilet alımınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ticaret şehirlerinin hepsinde karşımıza çıkan hanlar Diyarbakır’da da bulunmakta. Sülüklü Han, Hasan Paşa Hanı, Deliller Hanı, Yeni Han görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Diyarbakır’da geleneksel ürünleri kolayca ve çokça bulabileceğiniz yer ise Sipahiler Çarşısı. Çarşı Ulu Camii’nin hemen arkasında bulunuyor. Diyarbakır’da sert bir kara iklimi etki gösterir. Yazların çok sıcak geçtiği şehirde kışlar Doğu Bölgesi’ndeki diğer şehirlere göre çok soğuk geçmez. Buna neden Güneydoğu Toroslarının bölgeye doğru esen sert kuzey rüzgarlarını kesmesidir. Sitemizde güncel Diyarbakır hava durumu bilgisini de bulabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce bu kısma göz atmanızda fayda var.
Diyarbakır’da kahvaltı için uğramanız gereken yer tarihi Hasan Paşa Hanı. Handa yan yana sıralanan pek çok dükkan en iyi kahvaltılık malzemelerle müşterilerini ağırlıyor. Doğu Bölgelerinde bulunan illerin çoğunda olduğu gibi Diyarbakır mutfağı da kebaplar yönünden oldukça zengin. Şehirde gelişmiş bir ocakbaşı kültürü mevcut. Ocakbaşı lokantalarında özellikle başta koyun eti olmak üzere her türlü et ve sakatat ürününü bulabilirsiniz. Sakatat severler için Diyarbakır’da ayrıca çok iyi kelle paça pişiren yerler de var. Bu mekanlarda işkembe çorbası ve bumbar dolmasının da tadına bakabilirsiniz. Yanında acı biberle sunulan kuzu ciğerini de Diyarbakır’da hemen her lokantada bulmanız mümkün. Tatlıya sıra geldiğinde ise tercihiniz burma kadayıftan yana olmalı. Kızartılmış bir ürün olmasına rağmen yenildiğinde mideye ağır gelmeyen tatlı şehrin en güzel lezzetlerinden. Eğer mevsiminde bulunuyorsanız enfes Diyarbakır karpuzlarını tatmadan şehirden ayrılmamalısınız. Diyarbakır dışında İzmir Ankara veya Adana Ankara uçak bileti de alarak Adana'ya da gidebilirsiniz.

Diyarbakır'a Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları
Anadolu Jet
Pegasus
Onur Air
Sun Express
Bora Jet

Diyarbakır Havaalanı (DIY) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Diyarbakır Havaalanı Diyarbakır uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Çorlu - Diyarbakır 275 TL
İstanbul - Diyarbakır 139 TL
Ankara - Diyarbakır 84 TL
Trabzon - Diyarbakır 278 TL
İzmir - Diyarbakır 179 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Diyarbakır Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(412) 233 27 19 (4 HAT) - 233 27 82 (2 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
233 63 63
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
233 27 19 -233 23 17
Faks:
0(412) 233 53 53 - 233 27 69
Adres:
Yeniköy Bağlar / Diyarbakir
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Diyarbakır
Hizmete Giriş Yılı:
1952
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTCC
IATA:
DIY
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
8,680 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°53`33"N, 40°12`04"E
Şehre Uzaklık:
6 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Otopark Kapasitesi:
200 araç

Diyarbakır Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
parçalı az bulutlu
5 °C
parçalı az bulutlu
17 Şub Pazar
hafif yağmur
7,3 °C
hafif yağmur
18 Şub Pazartesi
açık
7,4 °C
açık
19 Şub Salı
açık
10,2 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
10,6 °C
açık

Diyarbakır Havalimanı Ulaşım Haritası