Bingöl Havaalanı (BGG)

Bingöl  Havaalanı (BGG)

Bingöl Havaalanı Hakkında

İç hat uçuşların en uygun Bingöl uçak bileti ile gerçekleştirildiği Bingöl Havalimanı 2013 yılında hizmete giren yeni bir havaalanıdır. VIP salonu da bulunan havalimanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Alana ulaşım toplu taşıma ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bingöl; adını bölgede bulunan Bingöl Dağı’ndan almıştır. Şehir bu adı almadan önce Çapakçur adını taşımaktaydı.Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl yükseltinin fazla olduğu bir yerdir. Bu nedenle yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk olarak geçirmektedir. Bingöl uçak biletinizi alırken şehirde bulunacağınız tarihlerde güncel Bingöl hava durumu bilgisine göz atmanızda fayda var. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Haziran ve Eylül ayları arasıdır. Şehir Kanuni Sultan Süleyman döneminde İran’a karşı yürütülen mücadelelerde Osmanlı ordusu tarafından bir üs olarak kullanılmıştır. Anadolu’da düşman işgali altına girmeyen bölgelerden birisi olan Bingöl’de şimdiye kadar herhangi bir antik şehir kalıntısına rastlanmamıştır. Bunun nedeni hakimiyeti altında bulunduğu beyliklerin bu bölgeyi genellikle otlak olarak tutmaları olarak gösterilmektedir. İstanbul Bingöl veya Ankara Bingöl biletleri satın alarak bu bölgeye seyahat edebilirsiniz.
Bingöl yaylarıyla meşhur bir ildir.Bingöl yaylası,Şerafettin yaylası,Çötele ( Çotla ) yaylası, Hırhal ve Çavreş yaylası başlıcalarıdır. Geniş yaylalar havyacılık yapmaya müsaittir. Bu nedenle şehirde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca bu yaylalarda yapılan bal; lezzetiyle tüm ülkede aranan bir tattır. Online uçak bileti aramanızı neredennereye üzerinden yaparak her zaman en uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz. Şehre seyahat edebileceğiniz tüm firmaları ve bilet avantajlarını aynı sayfada görüntüleyerek, seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Anlaşılır yönlendirmeler ile ucuza uçak bileti alımınızı hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yüzen adalar Bingöl’de rastlayabileceğiniz ender bir doğal güzelliktir. Solhan ilçesinde yaşayan halk tarafından keşfedilen adalar bir krater gölü içerisinde serbest haldedirler. Gölün etrafı dağ ve tepelerle kaplı olsa da; göle ulaşım için stabilize yol mevcuttur. Tatlı ve berrak bir suya sahip olan göl; devam eden akıntılarla beslenmektedir. Göl üzerindeki adalarda ve gölün çevresinde farklı türden bitkiler bulunmaktadır. Yöre halkının ve şehirde bulunan turistlerin uğrak yeri olan göldeki adaların üzerine çıkıldığında; adacıklar tıpkı bir sal gibi hareket ettirilebilmektedir. Ucuz uçak bileti ile ulaştığınız Bingöl’den bu doğal oluşumun fotoğraflarını çekmeden ve adacıkların üzerine çıkmadan ayrılmamalısınız. Kiğı Camisi ve Kalesi ile Kral Kızı Kalesi ( halk arasındaki adıyla Dana Hini )  Bingöl’de görebileceğiniz yerler arasında. Yöresel ürünlerle ilgiliyseniz Bingöl’de basit tezgahlarda el işçiliği ile üretilen kilimlere mutlaka bakmalısınız. Üzerindeki şekillerde genellikle hayvan resimleri, simetrik şekiller ve değişik süslemeler kullanılan kilimlerden zevkinize uygun olanını seçebilirsiniz. Örgücülük ticari uğraş olarak Bingöl’de ön plana çıkmaktadır. Yörede yaşayan insanların büyük bir kısmı geçimlerini örgücülük ve işlemecilik gibi uğraşlarla sağlamakta. El işi çoraplar ve eldivenleri kendinize ve ya sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Yörede yapılan dut pekmezi ve Bingöl balını da alışveriş listenize eklemeyi unutmayın.
Un ve yoğurt yöre mutfağında geniş bir yer tutmaktadır. Bingöl’de bulunduğunuz sürede enteresan isimlere sahip pek çok yöresel yemeği tatma şansına sahip olabilirsiniz. Mastuva;ayran,pirinç ve tereyağından oluşan bir yemek. Malzemelerin hepsi katı hale gelene kadar kaynatılıyor. Ve piştikten sonra üzerine yoğurt ve kızdırılmış biberli tereyağı dökülerek servis ediliyor. Sorina Pel, Tutmaç Çorbası, Keledoş ve Dolanger; bunlar da Bingöl’e has diğer lezzetler. Bu yemeklerin üzerine canınız tatlı yemek isterse de Zerde iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Bingöl dışında İstanbul Ankara uçak bileti veya İzmir Ankara uçak bileti de alarak Ankara'ya da seyahat edebilirsiniz.

Bingöl'e Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları

Bingöl Havaalanı (BGG) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Bingöl Havaalanı Bingöl uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Bingöl 299 TL
Ankara - Bingöl 461 TL
Antalya - Bingöl 461 TL
Bodrum - Bingöl 461 TL
Gaziantep - Bingöl 457 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Bingöl Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(426)
Adres:
Bingöl Havaalani
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Bingöl
Hizmete Giriş Yılı:
2013
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCU
IATA:
BGG
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
4,000 m²
Coğrafik Koordinatları:
38°51`40"N, 40°35`33"E
Şehre Uzaklık:
9.8 km
Ulaşım:
Toplu Ulaşım / Taksi
Yükseklik (AMSL):
3490 FT
VİP:
Var
Otopark Kapasitesi:
700 araç

Bingöl Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
3,3 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
2,7 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
-0,1 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
1,2 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
2,5 °C
hafif kar yağışlı

Bingöl Havalimanı Ulaşım Haritası