Antalya Havaalanı (AYT)

Antalya Havaalanı (AYT)

Antalya Havaalanı Hakkında

Antalya bileti alıp hava yolu ile seyahat ettiğinizde ulaşabileceğiniz iki havalimanı mevcut. Şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı ve 2009 yılından beri hizmet veren Gazipaşa Havaalanı. Her iki havalimanına da ulaşımda otobüs, servis ve taksiler kullanılmaktadır. Ancak dilerseniz havaalanlarında araç kiralama hizmeti sunan firmalardan da yararlanabilirsiniz. İki havalimanı arasında 150 km uzaklık bulunmaktadır. Bu mesafe de toplu ulaşım araçları ile kat edilebilir. En çok turist çeken tatil beldeleri olan Kemer, Kaş, Alanya, Kalkan ve Manavgat burada bulunduğu için tatil planı yapanların listelerinde ilk sırada yer almakta. Bu nedenle havaalanları yoğun yolcu trafiğini idare edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ankara Antalya uçak bileti veya İstanbul Antalya uçak bileti alımlarınızı sitemiz üzerinden yaparak en ucuz fiyatlarla Antalya'ya gidebilirsiniz. Antalya Havaalanı, iç ve dış terminallerinde yıllık yaklaşık 10 milyon yolcu kapasitesine sahip. Havaalanları içinde ayrıca sağlık ünitesi ve VIP salon da mevcut. Biletinizi seyahat planladığınız tarihten daha önce alarak indirimli uçak bileti fırsatlarından da yararlanabilirsiniz. Seyahatin için ucuz uçak bileti al diyen tanıdıklarınız mutlaka vardır. Ancak bunu nereden alacağınızı söyleyemeyebilirler.O zaman doğru yerdesiniz neredennereye üzerinden şehre sefer düzenleyen tüm firmaları ve sundukları avantajları görüntüleyebilir, bilet alımınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Güney’i Akdeniz ile çevrelenmiş olan Antalya tatil için cazip bir nokta olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ve tarihi ile de ön plana çıkıyor.
Antalya genelinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Yani yazlar çok sıcak ve kurak geçerken, kışlar ılık ve yağışlı olabilmektedir. Bu özellikleri ile yılın her mevsimi kolaylıkla ziyaret edilebilen Antalya hava durumu olarak sürpriz yapmamaktadır.Eski Antalya Evleri de bu iklimsel özellikler göz önüne alınarak inşa edilmiştir.Evlerin yapımında güneşi önlemeye ve serinlik sağlamaya önem verilmiştir. Depo ve hol görevinde kullanılan giriş katları ile genellikle 3 kat olan bu evler; geniş taşlıklara sahiptir. Antalya’da bulunduğunuz sırada bu evleri de ziyaret edebilirsiniz.
Antalya kelime anlamı olarak Attalos Yurdu anlamına gelmektedir. Şehir Bergama kralı 2.Attalos tarafından kurulduğu için bu ismi almıştır. Tarih boyunca değişik devletlerin egemenliği altında bulunan şehir Türklerin eline geçtikten sonra büyük gelişmeler göstermiştir. Bu devletlerden kalan kalıntılar arasında en dikkat çeken; eski liman olarak adlandırılan bölgede bulunan mendirek ve limanı çevreleyen surlardır. Sur tarafında yer alan Hadrian Kapısı antik eserlerin en güzelleri arasındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Antalya’da 40 bin yıl önce de yaşam olduğu kanıtlanmıştır. Türkiye’de bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehre seyahat ederek burada hüküm süren tüm medeniyetlerin ayak izlerini sürebilirsiniz. Antalya seyahatinizde bu devletlerden kalan eserler mutlaka görmeniz gereken yerler. Liman yakınında bulunan Yivli Minare şehirdeki ilk Türk Yapısı olarak biliniyor. Cami yapısı günümüze ulaşamamış olan minare üzerinde bulunan yazıttan Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat zamanında yaptırıldığı anlaşılmaktadır.
Antalya’da gezebileceğiniz diğer yerleri ise şöyle sıralayabiliriz. Karatay Medresesi, Kırkgöz Han, Düden Şelaleleri, Kurşunlu Şelalesi, Lara – Konyaaltı Plajı, Perge, Karain Mağarası. Şehirde nerede kalacağınızı düşünüyorsanız; Antalya oteller cenneti adeta.Şehir merkezinde ve tüm ilçelerde pansiyonlardan apart otellere, beş yıldızlı otellerden butik otellere kadar her zevke ve bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ancak yaz aylarında şehirde bulunacaksanız yoğunluktan dolayı otel rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanızda fayda var. Yaz sezonu dışında ortalama fiyatlarla konaklayabileceğiniz oteller, yaz boyunca yoğunluk nedeniyle fiyatlarını yüksek tutabiliyorlar. Seyahatinizi planlarken bu noktayı göz önünde bulundurun. Antalya dışında İstanbul Ankara uçak bileti veya İstanbul İzmir uçak bileti de alarak bu bölgelere de gidebilirsiniz.
Antalya'ya Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları Atlas Jet Pegasus Sun Express

Antalya Havaalanı (AYT) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Antalya Havaalanı Antalya uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Antalya 55 TL
Çorlu - Antalya 225 TL
Ankara - Antalya 84 TL
Kütahya - Antalya 308 TL
Adıyaman - Antalya 174 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Antalya Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(242) 330 30 30 (21 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
330 33 01
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
330 33 04
Faks:
0(242) 330 33 02
Adres:
Antalya Havalimanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Antalya
Hizmete Giriş Yılı:
1960
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTAI
IATA:
AYT
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
168,159 m²
Coğrafik Koordinatları:
36°54`01"N, 30°47`34"E
Şehre Uzaklık:
13 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
177 FT (54 M)
VİP:
Var
CİP:
Var
Kargo Terminali:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
2015 Araç araç

Antalya Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
açık
11 °C
açık
17 Şub Pazar
açık
8 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
8,8 °C
açık
19 Şub Salı
açık
10,8 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
12,7 °C
açık

Antalya Havalimanı Ulaşım Haritası