Anadolu Havaalanı (AOE)

Anadolu Havaalanı (AOE)

Anadolu Havaalanı Hakkında

Eskişehir’e ülkenin farklı şehirlerden en uygun Eskişehir uçak bileti ile ulaşmak mümkün. Pek çok il ve Eskişehir arasında karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Eskişehir Anadolu Havalimanı; Anadolu Üniversitesi’nin 2 Eylül Kampüsü içerisinde bulunur. İç ve dış hat seferlerine açık konumdadır. 4 bin metrekarelik terminal binasında yolculara hizmet verilmektedir. Porsuk Çayı’nın çevresinde kurulan Eskişehir; Hititler’den Frigler’e, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 19. Yy ortalarında Balkanlar, Kırım ve Kafkaslardan yoğun göç almıştır. Aldığı göçler ile farklı kültürlerin kaynaştığı bir yer olan şehir böylece kendi zengin kültürünü oluşturmuştur. Şehir yapılan yatırımlar ile İç Anadolu Bölgesi’nde ön plana çıkan bir şehirdir.Sanat, kültür, sağlık, ekonomi, eğitim, kent hayatı ve güvenlik gibi başlıklarda Dünya şehirlerinin değerlendirildiği bir liste olan “En Yaşanabilir Şehirler Listesi”nde;ilk sıralarda yer almaktadır.  Şehirde bulunan Osmangazi ve Anadolu Üniversiteleri nedeniyle Eskişehir yoğun öğrenci nüfusuna sahiptir. Şehirde öğrencilerin vakit geçirebilecekleri pek çok eğlence ve yeme içme mekanları bulunmaktadır.Karasal iklimin etkisi altında bulunan şehirde yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise sert ve çoğu zaman kar yağışlı geçer.Eskişehir’de karlı bir dönemde bulunuyorsanız; şehirde artık geleneksel hale gelen kartopu savaşına katılabilirsiniz.İnternet üzerinden sözleşen gençler kent meydanında buluşarak bütün şehri bu eğlenceli oyunu oynamaya davet ediyorlar.Hava durumu Eskişehir için eğlencenin de belirleyicisi diyebiliriz. Eskişehir’e ekonomik uçak bileti satın alarak seyahat edebilir ve şehrin tüm güzelliklerini yerinde yaşayabilirsiniz. neredennereye üzerinden firmaların avantajlarına ulaşabilir ve kampanyalı uçak bileti bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken arama kısmına yola çıkacağınız ve seyahat etmek istediğiniz şehri,tarih bilgisi ile birlikte eklemek. Böylece size en uygun sonuçları arayabilirsiniz. Seferler arasından seçiminizi yaparak yolculuğunuz için biletinizi anında satın alabilirsiniz.
Eskişehir gezilecek yerler  bakımından oldukça zengindir. Şehirde gezmeye tarihi Odunpazarı evlerini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Şehirdeki en eski yerleşim yeri olarak bilinen Odunpazarı küçük meydanlara açılan dar sokakları ve birbirine bitişik olarak sıralanan bahçeli evleri ile sizi geçmişe götürüyor. Bölge yapılan yenileme çalışmalarının ardından “Tarihsel ve Kentsel Sit Alanı” olarak ilan edilmiştir.Müze ve restoran olarak kullanılan çoğu evin yanı sıra, tarihi evlerde yaşayan insanlar da bulunmaktadır. Odunpazarı’na yakın bir mesafede bulunan Kurşunlu Külliyesi ise şehre Osmanlı’dan kalma bir mirastır. Cami, şadırvan ve medrese bölümlerinin yer aldığı medrese; 1517 yılında yaptırılmıştır. Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı temizleme çalışmalarının ardından Eskişehir sakinleri ve şehri ziyaret edenler tarafından sık uğranılan bir yer olmuştur. Çay; boyunca sıralanan restoran ve kafelerle bir buluşma noktası haline gelmiştir.Özellikle yaz aylarında su kenarında toplanan sokak çalgıcılarının melodileri eşliğinde; Porsuk Çayı’nda bot veya gondol gezisi gerçekleştirebilirsiniz. Yaz aylarında Eskişehir’de bulunuyorsanız serinlemek için en iyi seçenek KentPark. Şehir içine inşa edilen bu yapay denizde yüzebilir ve şehir ortasındayken kumsalda güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Eskişehir’de gezebileceğiniz diğer yerleri şöyle sıralamak mümkün. 
Frig Evleri, Kızılinler Kaplıcası,Sakarı Ilıcaları,Aşağı ve Yukarı Ilıcalar, Sazova Parkı,Yılmaz Büyükerşen Balmumu MüzesiEti Arkeoloji Müzesi ve Lületaşı Müzesi. Eskişehir lületaşı ile ünlüdür. Hediyelik eşya almak isterseniz lületaşından yapılma kolyeler, bileklikler, tespihler ve yüzükleri tercih edebilirsiniz. Şehirde alışveriş yapmak için şehrin en işlek caddesi olan Doktorlar Caddesi’ne gidebilirsiniz. Cadde boyunca sıralanmış dükkanlarda dilediğiniz ürünleri bulabilirsiniz. Eskişehir’de şehir içi ulaşımda tramvaylar en sık kullanılan araçlar. Bir güzergah haritası edinerek; istediğiniz noktaya siz de tramvaylarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eskişehir büyükşehir belediyesi tarafından işletilen toplu ulaşım araçları şehir içinde dilediğiniz yere hızlı ve konforlu bir yolculuk gerçekleştirmenizi sağlayacak.
Çiğ börek şehrin en sevilen ve bilinen lezzeti. Hazırlanan kıymalı ve soğanlı harç, açılan hamurun içine konulur ve kızgın yağda kızartılır. Puf bir görüntüye sahip olan böreğin peynirlisi de ayrı bir lezzettir. Haşhaş Eskişehir’de yapılan yemeklerde sık kullanılan bir malzemedir. Haşhaşlı ekmeklerden ve çöreklerden tatmanızı öneririz. Balaban köfte; Bursa’nın meşhur İskender kebabının köfte ile yapılmış halidir diyebiliriz. Met helva ise şehrin en meşhur tatlılarından. Pişmaniye benzeri bir tadı olan helva, çubuk şeklinde satılır. Çakmak dolması ve mercimekli mantı da şehirde denemeniz gereken yemeklerden.  
Eskişehir'e Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları 

Pegasus Havayolları

Anadolu Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(222)
Adres:
Eskişehir Anadolu Havaalanı, İki Eylül Kampüsü Tepebaşı
Bulunduğu Şehir:
Eskişehir
Hizmete Giriş Yılı:
2007
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTBY
IATA:
AOE
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Coğrafik Koordinatları:
39°48′36″K 30°31′10″D
Şehre Uzaklık:
5 km

Anadolu Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
12,4 °C
açık
21 Şub Perşembe
açık
9,5 °C
açık
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
3,9 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
kar yağışlı
2,1 °C
kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
1,4 °C
hafif kar yağışlı

Anadolu Havalimanı Ulaşım Haritası