Merzifon Havaalanı (MZH)

Merzifon  Havaalanı (MZH)

Merzifon Havaalanı Hakkında

Amasya uçak bileti ile gerçekleştirebileceğiniz uçuşlarınızda ilk durağınız Merzifon Havalimanı. 2008 yılında sivil havacılığın da kullanımına açılan havaalanı önceleri sadece askeri havacılık faaliyetlerinde kullanılmaktaydı. Yapılan düzenlemeler ve yeni eklenen terminal binaları ile havalimanı modern bir görünüm kazanmıştır. Merzifon ilçesine 6, Amasya il merkezine 45 km uzaklıkta bulunan havaalanına ulaşım taksi ve servisler aracılığıyla sağlanıyor. Yıllık 120 bin yolcu kapasitesine sahip terminal binası 1200 metrekare bir alana yayılmış durumda. Çorum’da bir havaalanı bulunmadığından Amasya bileti alan yolcular Merzifon havalimanına yakınlığı nedeniyle bu şehre de kolayca ulaşım sağlayabilmekteler. İstanbul Amasya uçak bileti veya Ankara Amasya uçak bileti alarak en uygun fiyatlarla Amasya Merzifon'a seyahat edebilirsiniz.

İki şehre de seyahat edebilmek için yurtiçi uçak bileti alımını sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. Sizin için en uygun seferleri görüntülemek için aramanızı yaptıktan sonra karşınıza gelen sonuç ekranından seçiminizi yapabilir ve bilet alımınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Merzifon Hristiyanlığın ortaya çıkışında ve gelişmesinde önemli rol oynayan Yedi Kilise’nin kurulduğu bir alan. Bölge Malazgirt Zaferi’nden sonra Türk egemenliği altına girmiştir. Amasya’da 19 farklı devletin yaşadığı bilinmektedir. Bu devletlerden biri olan Roma İmparatorluğu’ndan kalma birçok kale, köprü ve su kanalı bulunmaktadır. Ucuza uçak bileti alarak seyahat ettiğiniz şehirde tüm medeniyetlerden kalma eserleri ziyaret edebilirsiniz. Amasya’nın Osmanlı’daki önemi nedir? Anadolu’daki en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Amasya Osmanlı Devleti için önemli bir şehirdi çünkü; Padişahlık da yapmış olan pek çok şehzade Amasya’da dünyaya gelmiş ve yöneticilik tecrübelerini Amasya’da valilik görevinde bulundukları sıralarda geliştirmişlerdi.

Yavuz Sultan Selim ve İstanbul’un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet de Amasya da valilik yaptıktan sonra tahta geçen padişahlardandır.  Milli mücadele döneminde de Amasya önemli bir yere sahiptir. Samsun’da başlayan Kurtuluş Savaşı tüm dünyaya Amasya Genelgesi ile ilan edilmiştir. Amasya tarihi ile ilgili detaylı bilgileri öğrenebileceğiniz müzelerde tarih ve kültürle iç içe keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şehirde bulunan Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev ve Minyatür Müzesi ziyaretleriniz için sizleri bekliyor.

Şehir de hem karasal hem de karadeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Ancak yazları karasal iklim kadar kurak geçmemekle birlikte karadeniz iklimi kadar yağışlı da değildir. Kışlar ise karadeniz iklimi kadar ılıman olmadığı gibi karasal iklim kadar da sert geçmemektedir. Yine de şehre ziyaretinizi gerçekleştireceğiniz tarihlerde hava durumu bilgilerini inceleyip ona göre tedbir almanızda fayda var.

Amasya kurulduğu Yeşilırmak Vadisi üzerinde pek çok doğal güzelliğe sahip. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Borabay Gölü, Terziköy Kaplıcası ve Aynalı Mağara mutlaka uğramanız gereken noktalar. Harşena Dağı’nda bulunan Amasya Kalesi ve günümüze pek azı ulaşabilmiş Pontuslar tarafından yapılan kral kaya mezarları da şehirde görebileceğiniz güzelliklerden sadece ikisi. 

Amasya’da ne yenir? Amasya’ya geldiğinizde tatmanız gereken yöresel lezzetler elbette mevcut. Bunlardan en meşhuru Amasya Çöreğidir. İçinde haşhaş ve ceviz bulunan bu çörek mayalı hamurdan yapılmaktadır. Keşkek, bakla dolması, patlıcan çullaması ve şıngır kebabı da listenizde yer edinmesi gereken tatlar. Bu yemekleri nehir boyunca sıralanan tarihi konakların restoran kısımlarında yiyebilirsiniz. NeredenNereye.com üzerinden sadece Amasya'ya değil Ankara İstanbul uçak bileti veya Ankara İzmir uçak bileti de alarak bu bölgelere de gidebilirsiniz.

Amasya'ya Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları
Pegasus

Merzifon Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(358) 535 10 16 - 535 10 17
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
535 10 74
Faks:
0(358) 535 10 76
Adres:
Amasya Merzifon Havaalani
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Amasya
Hizmete Giriş Yılı:
2008
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTAP
IATA:
MZH
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
1,200 m²
Coğrafik Koordinatları:
40°49`46"N, 35°31`20"E
Şehre Uzaklık:
6 km
Ulaşım:
Taksi, Servisler
Yükseklik (AMSL):
535 M
Otopark Kapasitesi:
132 araç

Merzifon Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
0 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
2,2 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
6,6 °C
açık
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
4,5 °C
hafif kar yağışlı
20 Şub Çarşamba
açık
10,1 °C
açık

Merzifon Havalimanı Ulaşım Haritası