Ağrı Havaalanı (AJI)

Ağrı Havaalanı (AJI)

Ağrı Havaalanı Hakkında

İstanbul’dan 7 ve Ankara’dan 7 olmak üzere haftada toplam 14 karşılıklı seferle Ağrı’ya ulaşmak mümkün. Bir başka deyişle haftanın her günü Ağrı uçak bileti ile hava yolu seyahati yapabilirsiniz. Diğer şehirlerden Ağrı’ya yolculuk için aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Ağrı havalimanı 1997 yılında hizmete açıldığında geniş gövdeli uçakların iniş ve kalkışına uygun olmayan ve mevsimsel koşullardan dolayı sağlıklı ulaşım sağlanamayan bir pistti. Bu nedenle 2009 yılında havalimanında kapsamlı bir tadilat ve yenileme yapılarak olumsuz özelliklerinden kurtulmuştur. Çalışmaların ilk aşaması 2011 yılında tamamlanmış ve pist yeniden hizmet vermeye başlamıştır. Şehir merkezine 8,5 km uzaklıkta konumlanan havaalanına ulaşım belediye otobüsleri, taksi ve servislerle sağlanıyor. İstanbul Ağrı uçak bileti ve Ankara Ağrı uçak bileti satın alarak Ağrı'ya en uygun fiyatlarla seyahat edebilirsiniz.

Ağrı Türkiye’nin doğusunda en uç noktada yer alır. Bu konumu nedeniyle tarihte Orta Asya’dan göçen kavimler için Anadolu’ya geçiş kapısı olmuştur. Bu yüzden şehirde köklü bir medeniyetin izine rastlamak mümkün değildir. Ancak şehir; geçmişinde irili ufaklı pek çok devletin egemenliği altında bulunmuştur. Ağrı’ya yurtiçi uçak bileti ile gerçekleşen seyahatinizde, bu devletlerden kalma tarihi eserleri görme şansını yakalayabilirsiniz. İnşası 100 yıl gibi bir sürede tamamlanan İshak Paşa sarayı Ağrı’da ilk görmeniz gereken yerlerden. Aslen külliye olarak inşa edilen saray Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilatlı saray olarak kabul edilir. Saray bünyesinde cami, türbe, medrese, aşevi, haremlik ve selamlık daireleri, merasim ile eğlence dairesini barındırır. Şehirde bulunurken Ağrı’da görülmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir. 

Doğu Beyazıt Kalesi: Kayalıklar üzerine inşa edilen kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda kalede Urartu dönemine ait kalıntıların bulunduğu tespit edilmiştir. Meya Mağaraları: Kayalara oyulan pek çok mağaradan oluşan bölgede tapınaklar, ibadethaneler, barınma yerleri ve değişik boyutlarda odalar yer almaktadır. Günbuldu Köyü’nde yer alan Meya Mağaraları Diyadin’in 12 km batısında bulunmaktadır. Nuh’un Gemisi: Efsaneye göre büyük tufandan kurtulan Nuh Peygamber’in gemisi bir dağın tepesine yerleşmiştir. İnanışa göre bu dağ Ağrı Dağı’dır. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Nuh’un Gemisi siluet şeklinde bir kalıntı olarak; Ağrı Dağın eteğinde bulunan Üzengili ve Telçeker köyleri arasında yer almaktadır. Ağrı’da göreceğiniz ve gezeceğiniz yerler bu kadar değil elbette.Beyazıt Eski Camii, Toprakkale ve Girik Tepe Antik kentleri ile Dünya’daki en büyük ikinci meteor çukurunu da Ağrı’da görebilirsiniz.Dağcılık ile uğraşıyorsanız Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Ağrı dağına tırmanış gerçekleştirmek de iyi bir seçenek.Ancak bunun için yetkili makamlardan tırmanış izinlerinizi almayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken Doğubeyazıt Kaymakamlığı’na başvuruda bulunmanız. Tırmanış izni için tüm yönlendirmeler kaymakamlık tarafından sizlere sunulacaktır. 

Online uçak bileti için neredennereye üzerinden aramanızı yapabilirsiniz.Firmalar tarafından siteye özel sunulan indirimlerden yararlanarak, biletlerinizi avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz. Sitenin üst tarafında bulunan Nereden ve Nereye kısımları ile tarih kutucuğunu doldurarak sizin için en uygun zamanda gerçekleşen seferleri listeleyebilirsiniz. Sadece Ağrı değil Ankara Adana uçak bileti veya İstanbul Adana uçak bileti de alarak Adana'ya yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Şehir ülkenin en soğuk illerinin başında gelmektedir. İklim özellikleri bakımından karasal iklimin en etkili ve sert olduğu şehirdir. İlkbahar ve sonbahar kısa sürelidir. Kış ise uzun ve bolca kar yağışlı sürer, şehirdeki kar tabakası aylar boyunca kalkmaz. Yazlar ise çok sıcak olarak geçer. Ağrı’yı ziyaret etmek için en uygun dönem bu nedenlerle ilkbahar ve yaz sonu arasındaki dönemdir.Seyahate çıkmadan önce Ağrı hava durumu hakkında bilgi edinmenizde fayda var.

Şehir zengin mutfağıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Abdigor Köftesi yörenin en meşhur yemeği. İçli köfteye benzetebileceğiniz bu yemeğin özelliği; köftelerin yapıldığı yağsız, sinirsiz ve kemiksiz sığır etinin tokmak ile taş bir havanda dövülmesi. Böylece et hamur haline getirilerek diğer malzemelerle yoğruluyor ve pişirildikten sonra pilav üzerinde servis ediliyor. Gosteberg et, selekeli ( sac kavurma ), hengel ve murtuğa da tadabileceğiniz diğer yöresel lezzetler. Bunlar dışında isimleri kulaklara tanıdık gelen kete, ayranaşı, kuymak ve erişteyi de tatmanız gerekenler listenize ekleyebilirsiniz. Balık Gölü’nden tutulan kırmızı pullu kızıl alabalık da tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzet.

Ağrı'ya Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları  AnadoluJet

Ağrı Havaalanı (AJI) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Ağrı Havaalanı Ağrı uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Ağrı 204 TL
Bursa - Ağrı 318 TL
İstanbul - Ağrı 299 TL
Van - Ağrı 390 TL
Siirt - Ağrı 470 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Ağrı Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(472) 216 04 02
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
216 04 00
Faks:
0(472) 216 04 01
Adres:
Yolluyazı Köyü Ağrı Havaalanı Pk:04000 Merkez/Ağrı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Ağrı
Hizmete Giriş Yılı:
1997
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCO
IATA:
AJI
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
751 m²
Coğrafik Koordinatları:
39°38`51"N, 43°01`43"E
Şehre Uzaklık:
8,5 km
Ulaşım:
Taksi,Servis,Belediye Otobüsü
Yükseklik (AMSL):
5463 FT (1665 M)
Otopark Kapasitesi:
70 araç

Ağrı Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
-6,2 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-1,6 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
0,1 °C
açık
19 Şub Salı
açık
-0,9 °C
açık
20 Şub Çarşamba
hafif kar yağışlı
2,5 °C
hafif kar yağışlı

Ağrı Havalimanı Ulaşım Haritası