Adıyaman Havaalanı (ADF)

Adıyaman Havaalanı (ADF)

Adıyaman Havaalanı Hakkında

Yurtiçi uçak bileti alarak seyahat edebileceğiniz şehirlerden biri de Adıyaman’dır. Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır.
Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Diyarbakır illerine komşu olan Adıyaman’a havayolu ile ulaşım Adıyaman Havaalanı’ndan sağlanmaktadır. Şuan için yalnızca iç hat hava trafiğine açık bulunan havalimanı yıllık 1 milyon yolcu kapasitesindedir. 1998 yılında hizmete açılan havaalanına haftada 14’ü İstanbul ve 14’ü Ankara’dan olmak üzere 28 sefer gerçekleştirilmektedir. En uygun uçak bileti ile Adıyaman Havaalanına inişinizi gerçekleştirdikten sonra şehir merkezine ulaşımınızı alandan kalkan servisler ile kolayca sağlayabilirsiniz. Terminalde ayrıca araç kiralama hizmeti de sunulmaktadır. Adıyaman’a direkt uçuşlar İstanbul ve Ankara’dan yapılmaktadır. İstanbul Adıyaman uçak bileti veya Ankara Adıyaman uçak bileti alarak bu güzel şehre ulaşabilirsiniz. Adıyaman’dan diğer şehirlere ve diğer şehirlerden Adıyaman’a hava yolu ile ulaşımınızı aktarmalı uçuşlar ile gerçekleştirebilirsiniz.Şehir içi ulaşımda minibüs ve taksiler etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Atatürk Baraj gölü üzerinde işleyen feribotlar ile de ulaşım sağlamanız mümkün.
Adıyaman iklimi coğrafi etkilerle farklı kesimlerde değişiklik gösterse de genelde yazlar yüksek sıcaklıklarla ve kışlar bol yağışlı geçer. Bu nedenle Adıyaman’da bulunmak için en uygun dönem Mayıs – Eylül arasıdır.Yine de ziyaretinizin gerçekleşeceği zamanda hava durumu bilgilerine göz atıp tedbirlerinizi almanızda fayda var. 

1954 yılına kadar Malatya ilinin bir ilçesi olan Adıyaman bu tarihten sonra şehirden ayrılarak il haline gelmiştir. Geçmişi M.Ö. 40.000 yılına kadar dayanan şehirde Asurlar  ve Hititler başta olmak üzere tarih boyunca farklı devletler hüküm sürmüştür.Şehrin sembolü; Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan ve Kommagene Krallığı’ndan kalan taş heykellerdir. Bu heykeller Kommagene kralı Antiochus Theos tarafından yaptırılmıştır. Heykeller taş oyması olarak yapılmıştır;Yunan ve Pers tanrılarının şekillerinden oluşmaktadır. Ayrıca zirvede kralın mezar/tapınağı da bulunmaktadır. Heykellerin diziliş şeklinin bir anlam taşıyıp taşımadığı bilinmemekle birlikte bu dizilişe Hiyerotesyon adı verilmiştir.
Adıyaman uçak bileti satın alarak; siz de bu tarihi eserleri ziyaret edebilir ve muhteşem dağ manzarası eşliğinde gün doğumunu ve ya gün batımını izleyebilirsiniz. Adıyaman’da ziyaret seçeneğiniz sadece Nemrut Dağı kalıntıları ile sınırlı değil. Adıyaman’da görülmesi gereken yerler arasında Arsameia Ören Yeri, Yeni Kale, Derik Kalesi, Cendere Köprüsü,Palanlı Mağarası,Kaya Mezarları da sayılabilir. Kent merkezinde yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz irili ufaklı dükkanların bulunduğu çarşılarda alışveriş yapabilirsiniz. Meşhur Besni üzümü ve bu üzümlerden yapılmış pestillerden almadan Adıyaman’dan ayrılmamalısınız.

Adıyaman’da ne yenir? derseniz.Adıyaman mutfağı çevre illerle benzerlikler göstermektedir. Özellikle kebaplar ve et yemekleri ile yöresel baharatlarla harmanlanan çorbalar önemli bir yer tutar.Sebze yemekleri,pilav ve pide çeşitleri de Adıyaman mutfağında çokça yer almaktadır.Adıyaman’a gittiğinizde zahmetle hazırlanan çiğ köfteyi de mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Atatürk Barajının Kahta sahili tarafında bulunan balık restoranlarına uğrayarak deniz ürünlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Uçak  bileti sorgulama işleminizi neredennereye adresinden yaparak her zaman en avantajlı fiyatları görüntüleyebilirsiniz. Aramanızı yaparak size en uygun tarihte gerçekleşecek seferler arasından seçiminizi yaparak satın almanızı hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Anlaşılır yönlendirmeler sayesinde sitemizde kolaylıkla dilediğiniz bileti bulabilir ve anında satın alabilirsiniz. Sadece Adıyaman'a değil İzmir Adana uçak bileti veya Ankara Adana uçak bileti alarak Adana'ya da gidebilirsiniz.

Harfane geceleri Ahilik geleneği olarak Adıyaman’da günümüzde de yaşatılmaktadır. Harfane önceleri esnafların stres atmak ve eğlenmek için bir araya geldikleri,önemli konularını görüşüp müzik eşliğinde ziyafet çektikleri akşamlar olarak bilinir. Zamanla halk arasında da yaygınlaşmıştır. Adıyaman’ın geleneksel tatlarını tadıp; yöresel türküler, maniler ve gazeller eşliğinde eğlenmek için siz de Harfane gecelerinden birine katılabilirsiniz. Bunun için oteller ve şehirdeki bir çok mekan sizi ağırlıyor olacak.    

Adıyaman'a Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları  Anadolu Jet 
Bora Jet

Adıyaman Havaalanı (ADF) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Adıyaman Havaalanı Adıyaman uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Adıyaman 79 TL
İstanbul - Adıyaman 199 TL
Diyarbakır - Adıyaman 320 TL
Trabzon - Adıyaman 278 TL
Denizli - Adıyaman 174 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Adıyaman Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(416) 244 22 12 (4 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
214 24 56
Faks:
0(416) 214 24 59
Adres:
Adıyaman Havalimanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Adıyaman
Hizmete Giriş Yılı:
1998
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCP
IATA:
ADF
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
23,780 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°43`51"N, 38°28`08"E
Şehre Uzaklık:
22 km
Ulaşım:
Servis
Yükseklik (AMSL):
674,75 m.
Otopark Kapasitesi:
320 araç

Adıyaman Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
hafif yağmur
8,5 °C
hafif yağmur
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
9,4 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
açık
6,9 °C
açık
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
6 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif yağmur
5,9 °C
hafif yağmur

Adıyaman Havalimanı Ulaşım Haritası