Bus Companies
Ticket Price
 
25 TL
Buy Ticket
25 TL
Buy Ticket
26 TL
Buy Ticket
30 TL
Buy Ticket
35 TL
Buy Ticket
37 TL
Buy Ticket
70 TL
Buy Ticket

İstanbul İzmit Bus Ticket

İstanbul İzmit Bus Tickets

 İstanbul İzmit otobüs bileti mi aradınız? İstanbul İzmit otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

MÖ 3. yüzyılda Bitinlerin kurduğu Nikomedeia, MS 4. yüzyıl başlarında 100 bini aşan nüfusuyla dünyanın dördüncü büyük kentiydi. 4. ve 5. yüzyıllarda depremlerle yıkılan ve sonradan onarılan kent, yakınında hızla gelişen Konstantinopolis’in (İstanbul) gölgesinde kalarak bir daha eski parlak günlerine kavuşamadı. Araplar ve Selçuklular kente Nikumidiya diyordu. Osmanlı döneminde Iznikomid ve İznikmid olarak anılan kentin adı giderek İzmit’e dönüştü. Bir liman kenti olan İzmit’teki tersanede Osmanlı donanması için çeşitli gemiler inşa edildi.

Aynı adla anılan körfezin bitim yerinde kurulmuş olan kent, İstanbul sanayisine bağlı olarak gelişmiş önemli bir sanayi merkezidir. İzmit’te yer alan büyük ölçekli sanayi tesislerinin yönetim ve pazarlama birimlerinin büyük bölümü İzmit’te değil İstanbul’dadır. İstanbul-Gebze-İzmit-Adapazarı ile İzmit-Gölcük-Yalova-Bursa eksenlerinin kesiştiği noktada bulunan kentten Türkiye’nin en işlek yolu olan D-100 Karayolu geçer. Hemen kuzeyden geçen 0-4 Otoyolu birkaç yerden kente bağlanır. Kent Adapazarı’na 37 km, Yalova’ya 65 km, İstanbul’a 111 km, Bursa’ya 132 km, Ankara’ya 342 km, İzmir’e 454 km, Adana’ya 828 km ve Şırnak’a 1.068 km uzaklıktadır. Haydarpaşa-Ankara demiryolu kent içindeki ana caddenin ortasından geçer. İç ve dış ticarete yönelik deniz ulaşımı ise İzmit limanı ile bazı sanayi tesislerinin iskelelerinden sağlanır.

Yoğun sanayileşme ve göçe bağlı hızlı nüfus artışı kentte konut ve altyapı eksikliği ile çevre kirliliği gibi sorunlara yol açtı. Sanayi ve kent atıklarıyla zehirlenen İzmit Körfezi arıtma tesislerinin yaygınlaşmasıyla yeniden yaşam kazanmaktadır. Konut açığı kentte hızlı bir gecekondulaşma sürecini başlatmış, fabrikalar çevresinde ve kentin kuzeyinde yerleşmeye elverişsiz eğimli alanlardaki hazine arazilerinde pek çok gecekondu mahallesi kurulmuştur. İzmit, Gebze’den sonra ilin ikinci büyükkentidir. Büyüyen altyapı sorunlarının çözülmesi ve kentsel hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla kurulan Bekirpaşa ve Saraybahçe belediyeleri İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır.

1992’de kurulan Kocaeli Üniversitesi’nin Arslanbey beldesindeki rektörlük binası 17 Ağustos 1999 depreminde hasara uğradı. Üniversite günümüzde İzmit, Karamürsel, Hereke, Derince, Kullar, Derbent ve Arslanbey’de bulunan 11 kampüste eğitim vermektedir.

İzmit kentinin tanıtıcı ürünü pişmaniyedir. Kentte pişmaniye üreten ve pazarlayan çok sayıda işyeri vardır.

Antik bir kent olan Nikomedeia’nın tarihini aydınlatacak yeterli kazı ve araştırma çalışmaları yapılmamıştır. Kentin tuğla ve taştan yapılmış dış surları Roma, iç surları ise Bizans yapısıdır. Taş ve tuğladan yapılmış sukemeri kalıntıları kentin doğu kesimindedir. Bazı temel kazıları sırasında çeşme, mezar odaları, heykeller, koku şişeleri, kandiller ve sikkeler ele geçirilmiştir. Etkin bir deprem kuşağında yer alan kentteki başlıca Osmanlı dönemi yapılarından günümüze ulaşanlar Orhan Camisi (1333), Mimar Sinan’ın Pertev Mehmed Paşa Camisi, 1766 ve 1894 depremlerinde yıkılan ve Fevziye Camisi olarak da bilinen Mehmed Bey Camisi (16. yy), 1766 depreminde yıkılan İmaret Camisi, Mehmed Bey Hamamı (1560), Yeni Hamam (18. yy), Küçük Hamam (19. yy), Yalı Hamamı (19. yy), Mısırlıoğlu Çeşmesi (1713), Haydarpaşa-İzmit demiryolunun açılışında bulunmak üzere kente gelecek Padişah Abdülaziz’in kalması için Garabet Balyan’a yaptırılan Hünkar Kasrı, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümü anısına İzmit mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından yaptırılan İzmit Saat Kulesi’dir.

İzmit Hünkar Kasrı’nda açılan (1967) İzmit Müzesi’nde çeşitli arkeolojik buluntular, Abdülaziz’e ait saray eşyaları, çevreden derlenen etnografik yapıtlar ile Mustafa Kemal’in 1922 ve 1923’te kente geldiğinde kaldığı oda sergilenmektedir.

Looking for İstanbul İzmit bus tickets? View journeys of 100+ bus companies, compare prices and buy your tickets!
Popüler Firmalar Fiyat
Medine Turizm 25 TL
Medine Turizm 25 TL
Ben Turizm 26 TL
MALATYA BEYDAGI 30 TL
Metro Turizm 35 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  About İstanbul
Population:
14,160,467
Area:
5.315,33 km²
Lic. Plate:
34
Phone Code:
European Side (212)
Anatolia Side (216)
Bus Station:
Esenler Otogarı
Pendik Otogarı
Silivri Otogarı
Sultanbeyli Otogarı
Harem Otogarı
Ataşehir Otogarı
Alibeyköy Otogarı
4. Levent Otogarı
  About İzmit
Population:
-
Lic. Plate:
41
Phone Code:
(262)
Bus Station:
İzmit Otogarı
Write Comments!
Share your ratings, comments and complaints with us!

You need use the following form to sign in to be able to post a comment.