Mersin Seyahat
 
 

Mersin Seyahat

444 35 33
2. Çevre Yolu Üzeri Mersin
0324 327 73 73 - 328 22 22 - 327 20 66 - 328 43 79 - 327 75 90 - 325 97 04
www.mersinseyahat.com.tr

Yorumlar, Eleştiriler ve Şikayetler

100 üzerinden
68Puan
51%
7%
7%
5%
30%
Toplam Yorum Sayısı (57)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"Seyahat" sadikozturk.1965@hotmail.com   oldukca iyisiniz,memnunuz,diger sirketlerden iyi oldugunuz bir gercek,daha iyisine ulasmak sizin isiniz,basarilar dilerim.
"Baska firma otobusu ile sefer" yavuz durukan   mersin seyahattaen 20 nisan 2012 tarihinde 23:00 ankara otobusune internetten bilet aldim.Sayfada otobusun travego oldugu yaziyordu. Mersin seyahatin hususi otogarina gittigimde ise sok oldum 403 marka tuzgolu seyahat yazili bir otobusun sefere cikacagini ogrendim tabi o saatte baska bir otobus bulmam imkansizdi ilgililerin dikkatine zaten yakin bir tarihte olumlu bir kaza yaptiklarini da hatırlatiyim
"Ücret İadesi" murat ate   Ücret iade problemimle ilgilendiği için Mersin seyehatta Müdür yardımcılığı yapan Engin beye teşekkür ederim...
"Murat Ateş Ücret İadesi" MERSiN SEYAHAT   MURAT ATEŞ rumuzlu üyenin mesajına yanıttır.
Otobüs firmalarında ücret iadesi söz konusu değildir, bilet açığa alınır ve açığa alınan bu bilet 6 ay içerisinde kullanılır. siz merkezimizi aradığınızda size bu açıklama yapılmış. nitekim siz yanlış seçtiğinizi söylediğiniz istikamete Aynı ayın 13'ünde bilet almışsınız tekrar bu bileti yine kendiniz internetten almışsınız oysaki önceki açığa aldığınız biletin PNR kodu ile bu işlemi yapabilirdiniz.
En Nihayetinde siz veya bir başkası farketmeksizin herkes için geçerli olan şudur alınan biletin iptali sözkonusu değildir sadece açığa alınıp 6 ay içerisinde kullanılabilir. Lütfen buna dikkat edelim.
Mersin seyahat Bilgi İşlem Merkezi
"SON DÖNEMDE AZALAN HİZMET KALİTESİ" şeniz karaman   Merhaba ben yılda en az 4-5 kez ailem ile birlikte sizinle yolculuk ederim.Son özellikle 1 yıla kadarda diğer firmalar ile aranızda bir fark olduğunu düşünürdük.Maddi olarak bir farktan bahsetmiyoruz tabi.
Azalan böyle gidersede kaybolacak ya da yeni bir hizmet kalitesi imajı söz konusu.Gerek seyahat öncesi gerekse seyahat sırasında hissedilir bir olumsuzluk söz konusu.Umarım diğer bir çok sitelerde olduğu gibi sizde de 'Sessiz kalmayın' anketi (!) sadece eksik olmasın oda olsun mantığı ile yoktur.Zira, bu sizin için rekabetçi bir ortamda direct dönüş alabileceğiniz hizmetlerinizi sorgulayabileceğiniz mükemmel bir fırsat.Netice itibariyle siz hizmet satıyorsunuz dolayısıyla müşteri memnuniyeti önemli diye düşünüyorum.Artık diğer firmalarda bilet bulamaz isek sizi sitenize bakıyoruz.İyi çalışmalar diler, değişmenizi umud ederim.
"Ücret İadesi" murat ate   Saygı değer kullanıcılar Mersin seyahat firmasından internet üzerinden bilet aldım. Daha sonrada bu bileti iptal ettim. 20 gün geçmesine rağmen ödediğim ücret tarafıma hala geri iade yapılmadı. 03243277373 numaralı hattı her aradığımda karşıma çıkan muhasebenin olmadığını idda ederek işlemlerimi geciktirmektedir. Arkasında firmanın sitesine yazmış olduğum mesajda dikkate alınmadı. Umarım benden sonra bu firmadan alış veriş yapanlar daha dikkatli olur.
"YORUM-ELEŞTİRİ-ŞİKAYETLERE CEVAP" MERSiN SEYAHAT   Değerli kullanıcılar. Mersin Seyahatin web sayfası www.mersinseyahat.com.tr dir buradan bilet alabilir fiyatlara bakabilir istek ve önerilerinizi bize ulaştırabilirsiniz. 10 yılı aşkındır bu site yayında bazı arkadaşlar netten bi haber olduğumuzu yazmışlar ama birazcık insaf buraya kadar ulaşabildin sorununu bildirdinde bizim sayfamızamı ulaşamadın arkadaş bu nasıl bir tezatlıktır.
"" sevil  
"ŞİKAYETLER-YORUMLAR" MERSiN SEYAHAT   Merhaba değerli nereden nereye kullanıcıları.
Bu sayfa üzerinden bizlere göstermiş olduğunuz olumlu olumsuz ilginize teşekkür ediyoruz.
Yorumlarınızı okuduğumuzda ve girilen isimleri sistemimizle kıyasladığımızda genelde bizimle yolculuk yapmayan isimlerle karşılaşıyoruz. eğer şikayetlerinizide ve memnuniyetlerinizde samimi iseniz lütfen size ulaşabileceğimiz bilgilerinizide belirtirseniz sizlere daha iyi hizmet sunabilme fırsatı vermiş olursunuz.
Ayrıca www.mersinseyahat.com.tr adresinden her türlü şikayet öneri ve isteklerinizi bize yazabilirsiniz.
Mersin Seyahat'in size daha iyi hizmet sunabilmesi için lütfen olumlu yada olumsuz her konuda samimiyete ve doğruluğa önem verelim ki bizde istediğiniz hizmet kalitesini sunabilelim.
Tüm müşterilerimize teşşekür ediyoruz.
MERSİN SEYAHAT BİLGİ İŞLEM MERKEZİ
"..." sasemin   bir hafta öncesinden mersin seyahat otobüs firmasından 19.07.2011 tarihli Mersin-Ankara saat 13:00 arabasına aldığımız biletlerde büyük bir hata yapıldı. Nerden binileceği not edilen, koltuk numarası, saat kaç arabası olduğu ve kimin adına yazıldığı belli olan biletler elimizdeydi ancak ne hikmetse para verilip alınan, bilgisayara işlenen koltukların bir başkasına satıldığını öğrendik otobüse tam binerken...üstelik otobüsteki şöför ve muavinde şaşkındı, çünkü o noktadan müşteri alınacağı söylenmemişti ve otobüsüde nerdeyse durduramıyorduk... yakınımızı bindirdikten sonra hemen bileti satın aldığımız yere gittik. Öğrendikki; mersin seyahat Ankara yazıhanesi çalışanlarından biri, 1 ve 2 numaralı koltukta oturan müşteri kendisine biletini firmanın aynı tarihli gece otobüsü ile değiştirmek istediğini bildirmiş ancak çalışan hangi koltuk olduğu konusundaki tereddütler yaşamış, 1 ve 2 nolu koltukların yanında yakınlarımızın koltukları olan 3 ve 4' üde gece otobüsüne almış bulunmuştur. Bilgisayarda öğlen 13:00 arabasından boş görünen 3 ve 4 nolu koltuklar ise yeniden bir başkasına satılmıştır. kafaya göre koltuk numaraları,bilet saatleri müşterinin mağduriyeti düşünülmeden değiştirilmektedir; burdan bu anlaşılmaktadır. mersin seyahat'ın ankara çalışanları ile mersinden telefonla görüştük. bunu yapan çalışanın işi çok iyi bilmediğini hatta küçük olduğunu sonuç olarak hangi koltuklardı tereddütüyle dört koltuğunda saatini değiştirdiğini ve sonuç olarak hata yaptıklarını söylediler...
Durup dururken insanın sinirlerini bozan ve üzen bir mesele...bir çok kez özür dilediler telefonda, ancak bu yapılan hatayı ve moral bozukluğunu düzeltmiyor...üstelik mağdur olan çocuklu bir müşteri...yakınlarım 1 hafta öncesinden özellikle aldıkları en öndeki koltuklarında değil; 42 ve 43 numaralı koltuklarda gitmek durumunda kaldılar.Hadi otobüsün bütün koltuklarının ayırtılmış ve satın alınmış olduğunu düşünelim, bu nasıl telafi edilecekti? ki böyle bir durumda elimizde biletler olsada bilgisayarda adımıza kayıtlı koltuk olmadığı için yolculuk başlamadan bitecekti... tecrübesiz elemanlarını çalıştırmaları, bu şekilde müşteriyi mağdur etmeleri mersin seyahatı bir daha tercih etmemem için yeterli...


1 2 3 4 5 6 7 8 sonraki yorumlar >