İsmail Ayaz
 
 

İsmail Ayaz

444 26 26
Eskişehir Otobüs Terminali - 26 Numaralı Yazıhane  Eskişehir
0222 227 89 89
www.ismailayaz.com.tr

İsmail Ayaz 1940'lı yıllarda Bursa seferi yapan Austin ve Chevrolet kaptı kaçtılarda çalışmaya başlamıştır. 1950’li yıllarda burunlu Mercedeslerden 1’er yıl arayla 2 tane alıp otobüs yaptırıp otobüsçülüğe başlamıştır. 1960 yıllara gelirken Bursa’dan Eskişehir’e yerleşip Eskişehir merkez yapılmıştır. 1962 yılında Turizm Başkanlığından ‘’AYAZ TURİZM SEYAHAT’’ Acentelik belgesi alınarak yurt içi ve yurt dışı seferler düzenlemeye başlanmıştır. 1963 yılında Eskişehir- İstanbul ağırlıklı çalışılmaya başlanmış ve Bursa seferleri kaldırılmıştır. 1966 yılında 36 kişilik 2 adet Magurus alınmıştır. 1970’li yıllarda Magirus ve Mercedes otobüslerle seferlerine devam edilmiştir. 1980’li yıllarda Eskişehir merkezli Zümrüt Turizm’i de satın alarak İstanbul seferlerini 2.katına çıkarmıştır. 22.11.1991 yılında İSMAİL AYAZ’IN vefatı ile firmanın başına oğlu GÜROL AYAZ geçmiştir. 1998 yılında tüm otobüslerini Mercedes O403 yapmıştır. İsmail Ayaz, 2000’li yıllarda piyasaya sürülen Safir marka otobüslerle filosunu zenginleştirmiştir.

Yorumlar, Eleştiriler ve Şikayetler

100 üzerinden
76Puan
68%
4%
0%
0%
28%
Toplam Yorum Sayısı (25)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"İstanbul Dudullu" cem2688   İstanbul Dudullu da bulunan personel tarafından çok kötü muamele ile karşılaştım. Annem ile birlikte hakaret etme derecesinde personel tarafından azarlar işittik. Hiç bir şekilde müşteri ile muhatap olmayıp,ilgilenmek istemiyorlar ve üstüne birde sorulan soruları azarlayarak karşılık veriyorlar. Servise bindiğimde ve nerede ineceğimi hatırlattığım halde servis şoförü uyarılarımı dikkate almayarak beni e-5 te köprü ve yaya yolunun olmadığı bir yerde indirdi ve işlek trafiğin ortasında kalarak ezilme tehlikesi yaşadım.Bu kadar kalitesiz ve seviyesiz bir personelle daha önce karşılaşmamıştım,firma personellerine müşteriye nasıl davranacakları konusunda eğitimler vermeli yada kaliteli personel alımı yapmalı.
"Sikayet" lucool   12 saatlik yolu 13 saat yaptilar resmen tuhaf kalitesiz bir firma gercekten pisman oldum musteri memnuniyeti -0 ...
"Ismail ayaz a sikayet" CIHAN ALTIKULAC   cok ilgisiz ve alakasiz muavinleri oldugu gibi bilet fiyatlarini haketmeyen bir firma..
"Bilet rezarvasyon" musam   Iyi gunler ben 29 u saat 01 00 da turkiyeye geliyorum istanbuldan eskisehire 02 00 ye rezarvasyon yaptirmak istiyorum.
""ismail ayaz" a şikayet " sosyolog   üniversite öğrencisiyim ve yıllardır Eskişehir - İstanbul arasını İsmail Ayaz ile gidip geliyorum.
13. 08. 2010 tarihinde İstanbul' dan kalkan 10. 00 otobüsüne Eskişehir' e gelmek üzere elimde muhabbet kuşum ile birlikte Esenler' den bindim. Fakat şöförünün ve muavinin kaba davranışları yüzünden muhabbet kuşumu bu sıcakta bavulların konulduğu yere koymak zorunda kaldım ki biletlerde herhangi bir uyarı bulunmamaktadır. Kuşum ölseydi bunun sorumlusu kim olacaktı? Bir kez daha İsmail Ayaz ile yolculuk etmeyi düşünmüyorum ve ayrıca tanıdığım herkese bu olayı anlatacağım ve kendilerinin de firmayla yolculuk etmemelerini söyleyeceğim.
Not: Bu yılan yada fare değil sadece muhabbet kuşu...
"Bravooooooo" Emircan   Arabalarınızı ve sizi tebrik ediyorum
"Ismail ayaz firmasındaki dikkatsizlik" f.tanriverdi   perşembe akşamı 17.06.2010 tarihinde eskişehirden hareket eden İsmail Ayaz'ın 22.30 Marmaris otobüsüyle Çine\AYDIN ilçesine yola çıktım fakat malesef bütün valizlerim Nazilli' de başka valizleri çıkarırken araçtan çıkarılmış ve orda kalmış. Ben indiğimde valizlerimi bulamadım. Bindiğim otobüsün plakası da 26TF800 idi. Araçtaki muavinler ve otobüs şoförünün ilgisizliği ve alakasızlığı yüzünden valizlerim kayboldu bir süre sonra bulundu ve başka bir firmayla gönderildi valizlerim. Gerekenin bu olmadığını bana bizzat kendilerinin ulaştırmaları gerektiğini düşünüyorum. ayrıca valizlerimin ikisi de kırık halbuki sağlamdı. Yani ismail ayazın ilgisi ve alakasını siznle paylaşmış oldum.. herkes bilinçli olsun bence..
"Servis" neriman gül   ismail ayaz firması ile eskişehire gidip geliyorum otobüsler ve otobüs içinde servisler güzel. 25 05 2010DA Eskişehirden istanbula geldim şehir içine servisler var fakat servisleri doldurmak için bütün insanları dudullu da bekletiyorlar ben 45 dakika bekledim benden önce gelenler 1-2 saat beklemişler tam bir rezalet.

Daha önceki gelişimde de aynı şekilde bekledim .Servis e çözüm bulamazlarsa firmamı degiştirmek zorunda kalacagım. Bu soruna umarım bir çözüm bulunur. Oradaki görevliler de firmayı suçluyor .
"22 nisan 23:59 eskişehir-antalya" atahan ataer   Eskişehir Antalya yolculuğumuzda Kütahyadan otobüse dahil olan kaptan amcamız o kadar şahane kullandı ki hiç inmek istemedim. Yanında getirdiği araç kokusunu da kokpite koydu. mis gibi kavun kokuyodu her yer. o amca bunu okuyosa o na çok tşk. ederim. gerçekten mükemmeldi. ismail ayaz konfor personeline teşekkürler.
"şikayet" esra arık   yaklaşık 9 yıldır firmanızı kullanıyorum.bugüne kadar genel anlamda bir şikayetim olmadı. 08.04.2010 tarihli eskişehir muğla yönündeki yocularınızdan biriydim. sabah muğlaya sağ salim vardığım için şükrediyorum. çünkü şöförünüz bizim ve kendi hayatını tehlikeye atacak şekilde arabayı kullandı. hatta bir köpeğin ölümüne neden oldu. uyarılarımızada zaten 80 km yle gidiyorum diyerek lakayıt bir şekilde cevap verdi. köpeği ezdikten sonra arabayı durdurdu köpeği kontrol etmek yerine arabayı kontrol ederek mefta oldu diyerek dalga geçti. bundan sonra sizi tercih ve tavsiye etmek için lütfen gerekli müdaheleyi yapmanızı rica ediyorum. ayrıca hayvan hakları dernek üyesi olarak firmanıza buluşan kanı temizlemek için küçükte olsa hayvan derneklerine bağış yapmanızı rica ediyorum. aksi halinde internet ortamındaki bütün hayvan hakları derneklerine firmanızı kara listeye almalarını davet edicem. gerekli cevabın mailime iletilmesini rica eder şimdiden teşekkür ederim